Informacje

Informacje

Będzie kontrakt?

Oddział Kardiologiczno-Wewnętrzny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju ma świetny sprzęt, znakomitych lekarzy, ale brakuje kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To poważny problem bezpośrednie wpływający na życie i zdrowie jastrzębian. Jest duża szansa, że kontrakt zostanie podpisany jeszcze w październiku.

Kardiologiczna bomba wybuchła w Jastrzębiu-Zdroju 10 lat temu. Przygotowano analizy, z których wynikało, że nasze miasto znajduje się w śląskiej czołówce, jeżeli chodzi o umieralność na choroby serca. Powody nie wynikały ze złego odżywiania, nałogów czy nadmiaru stresu. Przyczyna zgonów była prozaiczna, a przez to jeszcze bardziej dramatyczna. Po prostu jastrzębski szpital był bezradny wobec ciężkich powikłań i pacjenci umierali zanim karetki dojechały na oddziały kardiologiczne w Zabrzu czy Rybniku. Problemy medyczne odeszły do przeszłości, ale pojawiły się nowe – organizacyjne. Oddział Kardiologiczno-Wewnętrzny jastrzębskiego szpitala dysponuje świetnymi lekarzami i dobrym sprzętem. W lipcu placówka wzbogaciła się o specjalistyczny zestaw z zakresu kardiologii inwazyjnej. Do pełni szczęścia brakuje jedynie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nowoczesny sprzęt nie stoi bezczynnie. Lekarze wykonują operacje, a za każdą z nich szpital wystawia fakturę NFZ. Ale to jest prowizoryczne rozwiązanie, które nie gwarantuje stabilności pracy oddziałowi. Nie jest tajemnicą, że jastrzębscy samorządowcy i politycy od dłuższego czasu zabiegają u dyrektora śląskiego oddziału NFZ o podpisanie kontraktu z jastrzębską placówką. Łukasz Kasza, przewodniczący Rady Miasta rozmawiał na ten temat, m.in. z Józefą Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, która gościła niedawno w naszym mieście. Nieoficjalnie mówi się, że jest duża szansa na podpisanie kontraktu jeszcze w październiku tego roku.

Łukasz Kasza
Oddział Kardiologiczno-Wewnętrzny naszego szpitala dysponuje znakomitym zespołem lekarskim i nowoczesnym sprzętem, także z zakresu kardiologii inwazyjnej. Robimy wszystko, aby przekonać dyrekcję śląskiego oddziału NFZ, że tylko kontrakt może tej placówce zapewnić stabilność pracy. Mam nadzieję, że nasze starania zakończą się sukcesem.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search