Informacje

Informacje

Bogaci ludzie w biednym mieście?

Kolejny dowód na to, że Jastrzębie-Zdrój trudno uznać za dobrze zarządzane miasto. W ogólnopolskim rankingu zamożności samorządów, spadliśmy o dwa „oczka” i jesteśmy poza pierwszą dziesiątką ze Śląska. Dzieje się tak mimo, że dzięki JSW jastrzębianie zarabiają stosunkowo nieźle, a wpływy z podatku PIT mają ważny udział w miejskich dochodach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego Jastrzębie-Zdrój od lat znajduje się w ścisłej czołówce miast, gdzie najlepiej się zarabia. To zasługa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie - jak na polskie warunki - pensje są naprawdę niezłe. Tak na logikę, zamożność mieszkańców powinna przekładać się na wysokie dochody całego miasta, ponieważ wpływy z podatku PIT to jeden z fundamentów miejskich dochodów.

W Jastrzębiu-Zdroju ta reguła się nie sprawdza.

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” przygotowało raport na temat zamożności województw, miast i gmin w 2020 roku. Wiadomo, że z powodu pandemii ogólna sytuacja finansowa samorządów nie jest najlepsza, ale mogło być gorzej.

- Skutki pandemii i powiązanych z nią lockdownów w 2020 r. okazały się nieco mniej dewastujące niż się w pewnym momencie obawialiśmy - piszą autorzy rankingu.

Metoda obliczania wskaźnika była identyczna jak rok temu i w poprzednich latach. Pominięto dotacje celowe, ponieważ fundusze unijne i rządowe mają silny, ale chwilowy wpływ na lokalne finanse. Rankingową zamożność wyliczono na bazie tego, co miasta wypracowały same. To najlepsza miara skuteczności, pracowitości i kreatywności władz lokalnych. Jastrzębie-Zdrój wygląda w tej klasyfikacji słabo. Na 48 sklasyfikowanych miast na prawach powiatu zajmujemy 38. miejsce. W stosunku do poprzedniego roku oznacza to spadek o dwa „oczka”. W ogólnopolskiej klasyfikacji jest 18 miast z województwa śląskiego. Nie jesteśmy nawet w regionalnej, pierwszej dziesiątce.

Można się pogodzić z tym, że Gliwice, Dąbrowa Górnicza czy Bielsko-Biała są poza zasięgiem, ale to wstyd, że przegrywamy, m.in. z Żorami i Rybnikiem.

Na tym tle Jastrzębie-Zdrój wygląda trochę, jak statystyczna anomalia, ponieważ ludzie zarabiają tutaj w miarę dobrze, ale miasto jest biedne. Łatwo to wytłumaczyć. Wpływy z PIT są ważne dla miejskich dochodów, ale nie załatwiają wszystkiego. Kluczem do zamożności miasta są inwestycje, które tworzą miejsca pracy, zatrudnieni płacą podatki i nakręcają koniunkturę. Znakiem firmowym miast z czołówki tabeli jest właśnie mocne wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców. Jeśli władze naszego miasta nie pojmą tej zależności, na zawsze pozostaniemy statystyczną zagadką.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search