Informacje

Informacje

Czy Jastrzębie-Zdrój jest atrakcyjne do życia?

W klasie miast na prawach powiatu, w Jastrzębiu-Zdroju są jedne z najtańszych mieszkań w Polsce. W skali regionu mniej zapłacimy za metr kwadratowy tylko w Bytomiu. Słaba jest także dynamika wzrostu cen mieszkań w naszym mieście. To kolejny sygnał na to, że Jastrzębie-Zdrój nie jest postrzegane, jako atrakcyjne miejsce do życia.

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”, znane z najbardziej rzetelnych rankingów w Polsce, tym razem wzięło pod lupę ceny nieruchomości mieszkaniowych. Przeanalizowano dynamikę zmian w okresie 2014-2019. Celowo pominięto lata 2020 i 2021. Pandemia wywołała na rynku nieruchomości spore ruchy, także o spekulacyjnym charakterze, co może wywołać mylny obraz trendów.

Ekskluzywne grono miejscowości z najwyższymi cenami mieszkań, przekraczającymi w 2019 roku 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy tworzy 11 jednostek: pięć miast wojewódzkich (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław), trzy miasta na prawach powiatu (Sopot, Świnoujście, Gdynia) i trzy powiaty ziemskie (tatrzański oraz kamieński i kołobrzeski).

Jastrzębie-Zdrój wypada bardzo słabo. Jeśli chodzi o ceny, na 48 miast na prawach powiatu zajmujemy 46. miejsce. Za nami są już tylko Wałbrzych i Bytom. W rankingu opisującym dynamikę zmiany cen, też wypadamy źle. Jesteśmy na 36. miejscu, a w śląskiej klasyfikacji trafiliśmy do jednego koszyka z miejscowościami, które borykają się z poważnymi problemami społecznymi i rozwojowymi.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search