Informacje

Informacje

Drugie życie komputerów

Komputery z JSW IT Systems – poprzez Fundację JSW – trafiły do 16 placówek, wśród nich są pawłowiccy harcerze, druhowie z OSP w Szczygłowicach, świerklańska biblioteka i hospicjum domowe z Jastrzębia-Zdroju.

– Cyfrowe technologie bardzo szybko ewoluują. Kolejne generacje wprowadzane są niemal każdego roku. To nie tylko kwestia innowacyjności czy postępu technologicznego, ale także cyberbezpieczeństwa, dlatego sprzęt komputerowy wykorzystywany w spółkach Grupy Kapitałowej JSW musi spełniać odpowiednie standardy techniczne. Kiedy przestaje je spełniać, jest wymieniany. Wiele z tych urządzeń, bądź ich elementów, nadal jest w dobrym stanie i z powodzeniem może być wykorzystywana do innych zadań, na przykład edukacji dzieci i młodzieży. Dając drugie życie komputerom, nie tylko pomagamy lokalnym społecznościom, ale również pokazujemy naszą troskę o środowisko naturalne – powiedział Piotr Toś, p.o. prezesa zarządu JSW IT Systems.

W skład zestawów, obok komputerów, wchodzą monitory oraz akcesoria, są to zatem gotowe do pracy stacje komputerowe z zainstalowanym programem operacyjnym. Do beneficjentów sprzęt trafia za pośrednictwem Fundacji JSW, która ze względu na swoje statutowe zadania, posiada najlepsze rozeznanie potrzeb lokalnej społeczności. Najwięcej komputerów otrzymały szkoły podstawowe, dzięki czemu w kilku placówkach udało się wymienić wyeksploatowane komputery na sprzęt nowej generacji lub utworzyć dodatkową pracownię informatyczną.

– Nasza szkoła ma do dyspozycji dwa budynki. Pracownia komputerowa znajduje się w oddalonym od zabytkowego o ponad sto metrów nowym budynku szkolnym, do którego najmłodsi musieli dochodzić na każdą lekcje informatyki. Taka sytuacja rodziła wiele problemów i była bardzo uciążliwa dla nauczycieli i uczniów, szczególnie, kiedy pogoda nie sprzyjała spacerom. Dwadzieścia komputerów, które we wrześniu nasza placówka otrzymała od Fundacji JSW, pozwoliło nam utworzyć drugą pracownię, przygotowaną z myślą o naszych najmłodszych uczniach. Jesteśmy głęboko wdzięczni Fundacji, tym bardziej, iż pierwszą pracownię informatyczną także przygotowaliśmy ze sprzętu, który zakupiliśmy w ubiegłym roku szkolnym z pieniędzy pozyskanych od Fundacji JSW – podkreślił Mariusz Piórkowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w ­Jastrzębiu-Zdroju.

Dzięki Fundacji JSW także w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Świerklanach stworzono pracownię robotyki i grafiki komputerowej. Dotąd zakup sprzętu komputerowego przerastał możliwości finansowe Ośrodka. Dwanaście otrzymanych od Fundacji komputerów pozwoli spełnić marzenia najmłodszych. Celom edukacyjnym służy także dziesięć zestaw komputerowych, jakie otrzymało Stowarzyszenie „EBI Association” z Jastrzębia-Zdroju, prowadzące Centrum Seniora „Srebrni”. Do tej pory zajęcia informatyczne dla starszych osób odbywały się na pożyczanym sprzęcie.

– Dzięki Fundacji JSW mamy własne komputery, zatem więcej seniorów będzie mogło rozpocząć, bądź kontynuować swoją przygodę ze światem cyfrowym. Tu nie chodzi tylko o walkę z wykluczeniem cyfrowym osób starszych. Nasi kursanci wielokrotnie podkreślali, iż swobodne korzystanie ze sprzętu komputerowego, czy mediów społecznościowych pozwala im nawiązać jeszcze bliższe relacje z dziećmi czy wnukami – powiedział Marian Jarosz, prezes Stowarzyszenia „EBI Association”.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search