Informacje

Informacje

„Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”

Zakończył się pierwszy dzień niezwykle interesującej Konferencji Naukowej Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej pod hasłem: „Górnictwo – zacznijmy nasze jutro już dzisiaj”. Współorganizatorami wydarzenia są Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW Szkolenie i Górnictwo oraz JSW IT Systems.

Pierwszy dzień Konferencji stał pod znakiem zagadnień związanych z zagrożeniami geomechanicznymi oraz efektywności energetycznej w kopalniach JSW.  W dwóch sesjach tematycznych zaprezentowano 10 referatów. Moderatorami obu sesji byli Artur Dyczko, p.o. prezesa zarządu JSW oraz prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wśród referatów zaprezentowano innowacyjny sposób automatycznego monitorowania wyrobisk korytarzowych na przykładzie chodnika PW-1 w kopalni Pniówek. Był to pierwszy w polskim górnictwie w pełni monitorowany chodnik. Ponadto inżynierowie z Pniówka przedstawili schematy obudów stosowanych w kopalni w zależności od warunków górniczo-geologicznych. Natomiast inżynierowie z kopalni Knurów-Szczygłowice przybliżyli efekty realizowanego wspólnie z AGH projektu „Optymalizacja systemów obudów wyrobisk korytarzowych”.  Niezmiernie ciekawy był również referat „Metan i energetyka, Razem w JSW” poświęcony gospodarczemu wykorzystaniu metanu. JSW jest liderem w wykorzystaniu metanu do produkcji energii elektrycznej. Dzięki temu JSW oszczędza na zakupie energii elektrycznej z zewnątrz i w znaczny sposób ogranicza emisję do atmosfery gazu cieplarnianego, jakim jest metanu. Na koniec pierwszego dnia Konferencji jej uczestnikom zaprezentowano temat, w którym górnictwo dopiero stawia pierwsze kroki, czyli: „Digitalizacja w górnictwie - kierunki, trendy, możliwości”. Nowoczesne górnictwo gromadzi ogromne ilości danych, które trzeba odpowiednio przeanalizować i umiejętnie wykorzystać, po to, aby górnictwo stało się bardziej efektywne i bezpieczne.

Jutro kolejny dzień Konferencji, podczas którego w dwóch panelach: „Gospodarka w obiegu zamkniętym” oraz „Kwalifikacje w branży górniczej” zaprezentowanych zostanie kolejnych 10 referatów. Bardzo ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny, w którym mowa będzie o przyszłości branży górniczej. Serdecznie zapraszamy do udziału w drugim dniu Konferencji.

Źródło: jsw.pl

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search