Informacje

Informacje

Jastrzębie pamięta

Previous Next

3 września minęła kolejna rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, zawartego pomiędzy robotnikami a komunistyczną władzą i kończącego falę strajków z lata 1980 r. To jedno z trzech Porozumień Sierpniowych, które były jednym z kluczowych wydarzeń w powojennej historii kraju. W uroczystościach rocznicowych w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki.

Jak każdego roku, uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Ciąg dalszy uroczystości odbył się przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, gdzie kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także premier RP, ministrowie, posłowie, samorządowcy i dyrekcje kopalń.

Latem 1980 r. strajkujący górnicy z ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy” (dzisiaj Ruch „Zofiówka”) - do 21 postulatów z Gdańska i Szczecina - dołączyli własne. Zdaniem historyków, masowe strajki na Górnym Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu-Zdroju, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy podpisane przez strajkujących na Wybrzeżu. To właśnie protestujący w Jastrzębiu-Zdroju górnicy wywalczyli między innymi wolne soboty i niedziele oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach i podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania.

W 1980 roku górnicy z Jastrzębia-Zdroju wykazali się ogromną odwagą i determinacją w walce z komunistyczną władzą. Dziś o wydarzeniach sprzed 42 lat przypomina pomnik Porozumienia Jastrzębskiego znajdujący się przed Ruchem „Zofiówka”.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search