Informacje

Informacje

Katastrofa!

To najbardziej alarmująca informacja na koniec kadencji. Jastrzębie-Zdrój spadło z 21 na 45 miejsce w rankingu inwestycyjnym miast na prawach powiatu. Tego zestawienia nie przygotowali przeciwnicy Anny Hetman, ale pismo samorządowe „Wspólnota”, które sporządza najbardziej wiarygodne i opiniotwórcze analizy samorządów.

 

Jest wiele rankingów opisujących kondycję samorządów, ale ten jest najważniejszy. Poziom obecnych inwestycji zapowiada, ile zarobimy w przyszłości. To jest fundament rozwoju. Bez inwestycji nie będzie pieniędzy na realizację społecznych celów, na które najbardziej czekają mieszkańcy. Ranking inwestycji to prawdziwy test na odpowiedzialność władz. Jak na dłoni pokazuje on, na czym skupił się samorząd w tej kadencji. Na rozsądnym planowaniu, czy beztroskim przejadaniu pieniędzy.

 

Jest wiele rankingów robionych przez różne gazety, portale internetowe, fundacje. W tym zestawieniu za najbardziej wiarygodne i opiniotwórcze uchodzą raporty „Wspólnoty”, bo jest to pismo samorządu terytorialnego. Autorzy zestawienia jak zawsze wzięli pod uwagę całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech latach. W obecnym rankingu wzięto pod lupę okres 2015-2017. W ten sposób uniknięto chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.

 

Jastrzębie-Zdrój wypadło fatalnie.

 

W okresie badawczym 2013-2015 nasze miasto zajmowało 21 miejsce. Była to druga połowa kadencji Mariana Janeckiego i pierwszy rok rządów Anny Hetman. W latach 2014-2016 zapikowaliśmy w dół spadając na 42 pozycję.

 

W najnowszym rankingu, który w całości obejmuje rządy Anny Hetman sytuacja przedstawia się już dramatycznie. Jastrzębie-Zdrój spadło na 45 miejsce. Wystarczyły cztery lata, aby z górnej połowy stawki spaść na dół tabeli. Przed nami są nawet takie miasta, jak Bytom i Ruda Śląska, które należą do największych ofiar transformacji ustrojowej w Polsce. Na razie zajmujemy czwarte miejsce od końca. Jeżeli ten trend i tempo spadku się utrzyma, w kolejnym rankingu zajmiemy ostatnie miejsce, tuż za Białą Podlaską.

Jerzy Filar

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search