Informacje

Informacje

O choinka!

Nic nie zastąpi wspaniałego zapachu i aury, jaką roztacza żywe drzewko iglaste. Jeśli jednak chcemy jak najdłużej cieszyć się chwilami spędzonymi w rodzinnym gronie przy pięknej i pachnącej choince, warto pamiętać o kilku zasadach związanych z zakupem, dekorowaniem i pielęgnowaniem świątecznego drzewka.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na to, żeby choinka miała zielone igły oraz gęste i giętkie gałązki. Tylko świeże drzewka mogą nam towarzyszyć w domu przez kilka tygodni.

* * *

Aby przedłużyć żywotność drzewka, warto zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Przed ostatecznym wstawieniem choinki do domu należy ją zahartować przez około godzinę w chłodnym pomieszczeniu lub na balkonie. W pokoju, w którym chcemy postawić drzewko, temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Należy zadbać o to, aby choinka stała z dala od źródeł ciepła: kaloryferów, piecyków, kominków itp.

* * *

Choinki w doniczkach nie wymagają przesadzania. Cięte drzewka należy zaś wstawiać do specjalnego stojaka, który wypełniamy wodą. Jeżeli choinka jest bardzo wysoka lub rozłożysta, stojak możemy dociążyć piaskiem bądź kamieniami. Przed wstawieniem choinki do stojaka należy obciąć kawałek pnia, około 2-3 cm, a następnie zahartować go wkładając drzewko do wiaderka lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu choinka będzie lepiej wchłaniała wodę. Zarówno drzewko cięte, jak i choinkę w doniczce, należy podlewać regularnie letnią wodą. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna, zaś w przypadku drzewka ciętego, poziom wody nie może opaść poniżej linii pnia. Aby gałązki dłużej zachowały świeżość warto także codziennie zraszać drzewko zimną wodą w sprayu. Do wody w stojaku lub doniczce warto raz na tydzień dodać specjalną odżywkę do roślin zielonych.

* * *

Przed rozpoczęciem dekorowania zadbajmy o dokładne oczyszczenie drzewka z gałązek. Ilość świątecznych ozdób należy dobrać do grubości i liczebności gałązek. Delikatniejsze drzewka mogą połamać się pod ciężarem ozdób. Piękna, kolorowa choinka stanowi przedmiot szczególnego zainteresowania ze strony dzieci. Dlatego, jeżeli w domu są maluchy, drzewko należy odpowiednio zabezpieczyć. Choinka powinna zostać ustawiona daleko od szafek i kanap, ułatwiających dzieciom wspinanie się po choince. Jeżeli jest taka możliwość, warto dodatkowo przywiązać pień drzewa do karnisza lub ciężkiego mebla, co zabezpieczy je przed przewróceniem się.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search