Informacje

Informacje

Początek współpracy Kopalni Wiedzy JSW z Uniwersytetem Śląskim

Pomysłowość wykraczająca poza granice wyobraźni, sposób myślenia odbiegający od przyjętych szablonów, swoboda w kreowaniu nowych rozwiązań – oto przesłanki, dla których dzisiejsze dzieciaki i nastolatki mogą odmieniać - a może wręcz rewolucjonizować - naszą teraźniejszość i kształtować przyszłość. Wspólny projekt edukacyjny „Kopalni Wiedzy” Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz naukowców Unibota i Uniwersytetu Śląskiego został oficjalnie zainaugurowany. W Katowicach rektor uczelni prof. Ryszard Koziołek spotkał się z prezesami JSW - Tomaszem Cudnym i Arturem Wojtków.

Po wakacjach ruszą fakultatywne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, mające zwracać uwagę na różnorodność i piękno świata, tworzyć przestrzeń do twórczego myślenia, wzbogacać wyobraźnię i wiedzę uczestników. Zajęcia będą poprzedzone licznymi aktywnościami m.in. w mediach społecznościowych.

- Jesteśmy spółką surowcową, to z naszego węgla koksowego produkuje się stal bez której nie byłoby rozwoju gospodarki - także tej niskoemisyjnej - mówi prezes zarządu JSW S.A. Tomasz Cudny i dodaje: - Chcę, by JSW była kojarzona nie tylko z firmą wydobywczą. Od lat pracujemy z dziećmi i młodzieżą, stąd też nasz wspólny projekt z Uniwersytetem Śląskim. Już dziś myślimy o wyzwaniach stojących przed młodymi ludźmi. Każdy kolejny dzień przynosi nam nowe odkrycia naukowe i technologiczne, zmieniające w błyskawiczny sposób nasz świat. Chcemy, by uczestnicy projektu byli nie tylko świadomi tego procesu, ale także aktywnie w tych zmianach uczestniczyli, a nawet  je kreowali.

W trakcie kilku miesięcy współpracy uczestnicy warsztatów wezmą udział w zajęciach przyrodniczych i technologicznych, które organizowane będą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

- Nasza różnorodność, jako uczelni, sprawia, że mamy potężny wpływ na otaczającą nas rzeczywistość - tłumaczy Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. - Jeśli dodatkowo otoczymy się firmami i instytucjami życia gospodarczego, tworząc jeden organizm pracujący ze sobą permanentnie przy dużych przedsięwzięciach, stawiający sobie wspólne cele i wyznaczający ambitne zadania, możliwości będą nieograniczone.

Projekt jest cyklem warsztatów z pokazami eksperymentów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkoleń skierowanych do grona pedagogicznego oraz rodziców uczennic i uczniów biorących udział w zajęciach, popularyzujących nauki ścisłe i promujących wśród młodego pokolenia zainteresowania do nauk przyrodniczych.

- Naszymi naturalnymi partnerami do tej pory były głównie uczelnie techniczne AGH i Politechnika Śląska. Cieszymy się, że współpraca z uczelniami rozszerzy się teraz o Uniwersytet Śląski w Katowicach -  dodaje wiceprezes JSW ds. pracy i polityki społecznej Artur Wojtków. - Ważne są dla nas społeczności lokalne i szanse na przyszłość, a przyszłość to rozwój dzieci i młodzieży. Dlatego cieszę się, że najnowszym partnerem naszej „Kopalni Wiedzy JSW” będzie właśnie UŚ, bo na wszystkich płaszczyznach współpracujemy zawsze z najlepszymi.

Zajęcia na Uniwersytecie ruszą już od początku roku szkolnego. Informacje  na ten temat  można śledzić na stronach: na www.jsw.plwww.nowakopalniawiedzy.pl oraz w mediach społecznościowych. 

fot. Olimpia Orządała

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search