Informacje

Informacje

Policjanci i mieszkańcy liczą na nową komendę

Poseł Grzegorz Matusiak rozmawia w Warszawie i Katowicach na temat sfinansowania budowy nowej siedziby komendy policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Miejska komenda jastrzębskiej policji przy ul. Śląskiej była zaplanowana jako siedziba tymczasowa, ale tak już zostało na lata. Niestety, coraz bardziej zaczyna to przeszkadzać samym mundurowym jak i mieszkańcom. Funkcjonariuszom źle się pracuje w budynku, który został adaptowany z funkcji mieszkaniowych na potrzeby policji. Zła jest też lokalizacja. Gmach stoi w środku osiedla z jedna drogą dojazdowa. Nie ma gdzie zaparkować, a mieszkańcy okolicznych bloków skarżą się na sąsiedztwo. Policjanci pracują na okrągło, a w takim mieście jak Jastrzębie-Zdrój mają co robić. Wyjazdy na nocne interwencje, radiowozy na sygnale - tego nie da się uniknąć, ale trudno też się dziwić ludziom, którym to przeszkadza. W internecie ukazał się niedawno wywiad z posłem Grzegorzem Matusiakiem zrealizowany przed siedzibą jastrzębskiej komendy. Rozmowę co chwilę zagłuszało wycie syren w policyjnych samochodach.

O przeprowadzce komendy mówi się już od dawna. Pomysłów jest wiele, ale wszystko rozbijają się o ten sam problem - brak pieniędzy. Ostatnio pojawiło się światełko w tunelu. O możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę nowej siedziby dla policji, w Warszawie i Katowicach rozmawia poseł Grzegorz Matusiak.

Grzegorz Matusiak, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Jastrzębia-Zdroju

- Jest szansa na pieniądze?

- Jest. W sprawie trudnych warunków pracy jastrzębskiej policji wielokrotnie rozmawiałem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W najbliższych dniach spotkam się z samym ministrem Mariuszem Kamińskim, aby omówić możliwość dofinansowania budowy nowej siedziby komendy miejskiej.

- W ministerstwie są na to pieniądze?

- Dla rządu PiS bezpieczeństwo obywateli jest priorytetem i mimo trudnej sytuacji finansowej spowodowanej pandemią, sporo środków budżetowych jest przeznaczonych na usprawnienie i unowocześnienie pracy policji. Nowe komendy miejskie powstały ostatnio, między innymi w Skoczowie i Bielsku-Białej. Nasze miasto też na to zasługuje. Nową siedzibę mają już jastrzębscy strażacy. Teraz musimy zrobić wszystko, aby poprawić warunki pracy policji, a także zapewnić komfort mieszkańcom, którzy mieszkają w pobliżu obecnej komendy. Warto przy tym pamiętać, że ministerstwo nie musi być jedynym źródłem finansowania takiej inwestycji. Rozmawiam w tej sprawie także z władzami województwa śląskiego. Liczę też na zaangażowanie władz miasta.

- Jest pomysł na lokalizacje nowej komendy?

- Takich pomysłów pojawiało się już sporo, ale moim zdaniem najlepszym miejscem dla nowej komendy jest niezagospodarowany teren przy ulicy Północnej, w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby prokuratury rejonowej. Nie ma tam takich problemów logistycznych i komunikacyjnych, jak przy ul. Śląskiej. Kolejną korzyścią byłoby usprawnienie działania policji i prokuratury. Obie instytucje ściśle współpracują ze sobą, a bezpośrednie sąsiedztwo na pewno pozwoliłoby im działać sprawniej i skuteczniej.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search