Informacje

Informacje

Sala będzie służyć nie tylko szkole, ale całemu miastu

Dzięki staraniom Łukasza Kaszy, przewodniczącego Rady Miasta i Grzegorza Matusiaka, jastrzębskiego posła, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 13 mln zł na rozbudowę sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Już w październiku ubiegłego roku pisaliśmy, że prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zadeklarował rządowe wsparcie dla rozbudowy sali koncertowej w Państwowej Szkole Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zabiegał o to Łukasz Kasza, przewodniczący Rady Miasta oraz poseł Grzegorz Matusiak, którego wsparł Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Teraz wiemy na pewno, że tak się stanie. 6 sierpnia dyrektor szkoły Stanisław Śmietana, w obecności zaproszonych gości podpisał umowę na rozbudowę budynku o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu oraz dostawę i montaż wyposażenia technicznego.

 

Wystarczy wejść na stronę internetową placówki, aby przekonać się o skali sukcesów i osiągnięć uczniów jastrzębskiego „muzyka”. Szkoła jest znana w regionie. Dla wielu absolwentów jej mury okazały się pierwszym szczeblem do artystycznej kariery. Państwowa Szkoła Muzyczna w Jastrzębiu-Zdroju może pochwalić się zdolną młodzieżą i kadrą pedagogiczną na wysokim poziomie. Brakuje tylko jednego - profesjonalnej sali koncertowej, która mogłaby służyć nie tylko uczniom, ale także całemu miastu, podczas otwartych koncertów. Miasta nie było stać na taką inwestycję. Teraz, dzięki ministerialnej dotacji, marzenia młodych muzyków wreszcie mogą się spełnić.

 

Dwa lata temu rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji rozbudowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju. Wygrali architekci z Siemianowic Śląskich, Mariusz Komraus i Aleksander Bednarski. Jury doceniło ich pomysł, aby sala koncertowa mogła funkcjonować, jako część szkoły, ale także niezależnie. Uznanie budzi także estetyka projektu. Zastosowane proste, a przy tym interesujące rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Nowoczesny obiekt wybudowany zostanie na terenie zielonym u zbiegu ulic Żeromskiego i Kosciuszki. Pomieści na widowni 360 osób. Budynek będzie składał się z trzech stref: sali koncertowej, przestrzeni foyer, zaplecza artystów i pomieszczeń sanitarno-technicznych. Zakończenie inwestycji zaplanowano na grudzień przyszłego roku. (fil)

 

 

Łukasz Kasza, przewodniczący Rady Miasta

Dziękujemy wicepremierowi, ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof Piotrowi Glińskiemu za zrozumienie tej potrzeby inwestycji i przekazanie tak dużych środków na jej realizację.

 

Stanisław Śmietana, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej

Długo czekaliśmy na ten moment. To będzie jedyna sala koncertowa w Jastrzębiu. Obiekt ma służyć miastu. Nie budujemy jej tylko dla szkoły. W przyszłości będziemy się starali, aby korzystali z niej wszyscy mieszkańcy.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search