Informacje

Informacje

Serce z węgla

Za nami pierwsza edycja konkursu o tematyce związanej z historią Jastrzębia-Zdroju, który został dofinansowany ze środków Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W Domu Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju odbył się finał pierwszej edycji konkursu skierowanego do uczniów jastrzębskich szkół podstawowych. Tematyka intelektualnego turnieju skupiona była wokół historii, kultury oraz sportu w Jastrzębiu-Zdroju.

- Jakie były losy bohaterskich przywódców strajków w jastrzębskich kopalniach w stanie wojennym? Który z mieszkańców został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari? Czy w Jastrzębiu-Zdroju istniała skocznia narciarska? Z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu już na etapie kwalifikacji - wyjaśnia Wojciech Marcol, prezes Stowarzyszenia Górnicze Miasto Jastrzębie-Zdrój oraz pomysłodawcą konkursu Serce z Węgla – górnicza historia Jastrzębia – Zdroju.

W finale konkursu zmierzyło się dwudziestu czterech uczniów z Jastrzębia-Zdroju, którzy musieli odpowiedzieć na cztery otwarte pytania. 

- Konkurs Serca z węgla - górnicza historia Jastrzębia-Zdroju w swoim zamierzeniu ma zachęcić do sięgnięcia do historycznych źródeł przez młode pokolenie uczniów szkół podstawowych najwyższych klas, w celu szerszego zapoznania się z zasadniczymi podwalinami historii naszego regionu. Zapoznanie z osiągnięciami przemysłu wydobywczego wydaje się również istotne, w kontekście dziejących się na naszych oczach zmian w funkcjonowaniu miasta Jastrzębie-Zdrój i jego górniczych sołectw - informuje Szkoła Podstawowa nr 16 w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search