Informacje

Informacje

Święto szachów i nie tylko

Previous Next

W dniach 12-21 sierpnia w Ustroniu odbędzie się największa impreza szachowa w Polsce. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest Andrzej Matusiak, jastrzębski radny i prezes Śląskiego Związku Szachowego. Warto zarezerwować sobie ten czas na wypady do Ustronia, bo będzie się sporo działo, nie tylko przy szachownicach.

Pisaliśmy już w ubiegłym miesiącu, że gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie „Tygrys Madrasu”, czyli indyjski mistrz Viswanathan Anand, który ma na swoim koncie zwycięstwa nad Anatolijem Karpowem i Gari Kasparowem. Obaj giganci światowych szachowych gościli już zresztą w Ustroniu, podczas pierwszej i drugiej edycji imprezy. Anand nie będzie jedyną atrakcją festiwalu. W silne obsadzonym turnieju w grupie Masters zagra, m.in. jeden z najmocniejszych ukraińskich arcymistrzów Alexander Areshchenko, który w polskiej Ekstralidze reprezentuje WASKO HETMAN GKS Katowice. Alexander od 2002 roku posiada najwyższy szachowy tytuł, jest wielokrotnym reprezentantem Ukrainy na prestiżowych zawodach, a także medalistą mistrzostw swojego kraju. Odbędą się także Mistrzostwa Śląska Juniorów. Podczas poprzednich imprez jedną z atrakcji były turnieje dedykowane konkretnym grupom wiekowym albo zawodowym. Tak będzie i tym razem. W branżowych turniejach zmierzą się górnicy, energetycy, kolejarze i nauczyciele.

Czeka nas dziesięć dni, trwających od rana do nocy atrakcji.

Wszystko kręci się wokół szachów, ale w bardzo szerokim kontekście. Turyści, mieszkańcy i miłośnicy szachów nie będą mieli czasu na nudę. Czekają ich koncerty, konkursy, kiermasze, projekcje filmów, zawody sportowe, wycieczki krajoznawcze. Na scenie wystąpi, m.in. Golden hits of QUEEN z orkiestrą symfoniczną. To niezwykły projekt łączący nieśmiertelną muzykę zespołu Queen z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu solisty, chóru oraz orkiestry symfonicznej. Po sukcesach na scenach w całej Europie nadszedł czas na Polskę. Fani zespołu Queen nie będą zawiedzeni! Potęga wokalu połączona z mocą orkiestry. Festiwal odbywa się w górskim kurorcie, a to znaczy, że nie może zabraknąć regionalnych motywów artystycznych. Idealnie wpisze się w ten nurt zespół Tekla Klebetnica, czyli - tłumacząc z gwary - wiejska plotkara, to nazwa zaczerpnięta ze Śląska Cieszyńskiego. To grupa folkowa, który oprócz rodzimej muzyki góralskiej, wykonuje przede wszystkim muzykę pasma Karpat, niejednokrotnie wykorzystując także melodie bałkańskie. To połączenie tradycyjnego folkloru z elementami muzyki cygańskiej, klasycznej i jazzu, tzw. folk-crossover.

Lista imprez towarzyszących jest długa.

Trwa konkurs plastyczny o tematyce szachowej. Na czas festiwalu w mieście zostaną rozłożone komplety szachów ogrodowych, gdzie swoje umiejętności będą mogli sprawdzić turyści. Odbędzie się mecz piłkarski: szachiści powyżej 50 lat kontra pasjonaci tego sportu poniżej 12 roku życia. Przygotowano przedstawienie „Żywe szachy”. Jak wiadomo 15 sierpnia przypada Dzień Wojska Polskiego, który będzie uroczyście i hucznie świętowany także w Ustroniu. Nie zabraknie - podobnie jak w ubiegłych latach - imprezy o intrygującym tytule „Szachiści tańczą w Ustroniu”. Z kolei Radio 90 przygotuje dyskoteki tematyczne, poświęcone muzyce różnych dekad. WORD, z kolei przygotuje konkurs z bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie zapomniano o miłośnikach górskich wędrówek. W ramach spaceru łączącego pokolenia, goście festiwalu wraz z przewodnikiem mogą się wybrać do Doliny Gościradowca i szlakiem pierwszych, ustrońskich letników. Festiwal objął patronatem Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. Sponsorami są, m.in. Tauron, Mokate, Fundacja JSW, WORD Katowice, PGNiG/Termika, Lasy Państwowe.

Andrzej Matusiak, jastrzębski radny i organizator festiwalu „Szachy łączą pokolenia”
Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Jastrzębia-Zdroju do odwiedzenia Ustronia w czasie trwania festiwalu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji nie tylko dla miłośników szachów. Mogę zagwarantować, że nikt w tych dniach nie będzie się nudził. Prognoza pogoda też zapowiada się optymistycznie i jeśli nie macie Państwo zaplanowanego w tych dniach urlopu polecam szachowe wakacje w Ustroniu.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search