Informacje

Informacje

Tarcza dla samorządów

15 mln zł otrzyma Jastrzębie-Zdrój na inwestycje.

Na zaproszenie posła Grzegorza Matusiaka do Jastrzębia-Zdrój przyjechała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Miała dobre wiadomości. 

Pieniądze dla miast i gmin

W ramach walki ze skutkami gospodarczymi koronawirusa rząd uruchomił tarczę dla samorządów. Miasta, gminy i powiaty dostaną pieniądze, ale muszą je wydać na inwestycje. Wartość tarczy inwestycyjnej dla samorządów wyniesie 6 mld zł. Będą to pieniądze na remonty dróg, szkół, budowę żłobków - na wszystkie najpilniejsze inwestycje. Dolny limit określono na poziomie pół miliona złotych, górny sięga 93 mln zł. Jastrzębie-Zdrój może liczyć na 15 mln zł.

Bon turystyczny

To 4 mld zł, które trafią do rodzin z dziećmi, a potem do branży turystycznej, zatrudniającej około 1,3 mln pracowników, czyli około 8 proc. aktywnych zawodowo Polaków, a która z powodu koronawirusa przeżyła trzęsienie ziemi. Ponad 6,5 mln dzieci będzie mogło korzystać z wypoczynku, a dzieci z niepełnosprawnościami dostaną wsparcie w podwójnej wysokości, czyli 1 tys. zł. Z bonu będzie można skorzystać do marca 2022 roku, a prawa do niego nabędą też dzieci, które się urodzą do końca 2021 r.

Pięć dobrych lat

Pięć lat temu prezydent Andrzej Duda obiecał poprawę jakości życia polskiej rodziny i ta obietnica została zrealizowana. Obóz Zjednoczonej Prawicy mówił też, że nie chcemy dalej rozwijać się jako montownia i tania siła robocza dla Europy, jako miejsce, gdzie buduje się łatwo fabryki, ale w których oferuje się nisko płatną pracę. Ten czas należy zapomnieć. Ten etap reformowania Polski mamy już za sobą. Dziś naszym celem jest dostarczenie nowoczesnych, wysokopłatnych miejsc pracy, by młodzi mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, Gliwic, Świętochłowic, Katowic nie zastanawiali się, z jakim miejscem na mapie Europy i świata chcą związać przyszłość. Bo naszą przyszłość chcemy wiązać z Polską.

Zakręt historii

Stoimy na progu nowej historii. I teraz pytanie, czy będziemy mogli z tego trudnego momentu wyjść w miarę niepoobijani? Polska znajduje się w czołówce państw, które radzą sobie najlepiej zdrowotnie dzięki odważnym i szybkim decyzjom. W województwie śląskim notujemy więcej zachorowań, niż w innych częściach Polski, ale to nie jest sytuacja krytyczna. Nikomu nie brakuje miejsc w szpitalach, nikomu nie brakuje opieki. Przy wdrożeniu środków bezpieczeństwa, poradzimy sobie. Polska dobrze radzi sobie również pod kątem gospodarczym. Dzięki szybkim decyzjom i tarczy antykryzysowej ponad 86 miliardów złotych trafiło do polskiej gospodarki, co przełożyło się na ponad dwa miliony uratowanych miejsc pracy, dzięki czemu dziś bezrobocie jest na poziomie 6 procent, a nie dziesięciu, jak kilka miesięcy temu szacowali eksperci. 11 marca jednorazowo ubyło 50 tys. firm (według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) i ich liczba się zmniejszała. Dwa tygodnie temu liczba firm wróciła do poziomu z 11 marca i zaczęła rosnąć. Firmy zaczęły odwieszać działalność gospodarczą. Dziś mamy 18 tysięcy więcej niż 11 marca. To znaczy, że polscy przedsiębiorcy są niezwykle elastyczni nawet w tak trudnych momentach.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search