Informacje

Informacje

Urząd wojuje i przegrywa, a dzieci tracą

Jastrzębski magistrat wytoczył wojnę Niepublicznej Specjalistycznej Poradni „Centrum Logopedyczne”. Prezydent Anna Hetman wstrzymała dotację, a później odmówiła zarejestrowania kolejnej placówki. Właściciele poradni odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczemu i dwa razy wygrali.

 

Wracamy do sprawy, która w grudniu ubiegłego roku zbulwersowała naszych Czytelników. Część chorych dzieci nie miała radosnych świąt, ponieważ miasto przyblokowało im możliwość terapii. Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia „Centrum Logopedyczne” zatrudnia wykwalifikowaną kadrę, w tym logopedów, pedagogów, oligofrenopedagogów, surdopedagogów, fizjoterapeutów, pedagogów wczesnego wspomagania. Rodzice od lat znają i cenią ofertę oraz rezultaty tej placówki. Na zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju poradnia od 2014 roku otrzymywała dotację z magistratu. Subwencja na WWR pochodzi z Ministerstwa Edukacji Narodowej i idzie za dzieckiem. To znaczy, że samorząd terytorialny nikomu nie robi łaski, a jedynie dzieli kasę z MEN. Tak było jeszcze przez część ubiegłego roku.

 

W październiku 2017r. właściciele „Centrum Logopedycznego” otrzymali pismo z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta z informacją o ograniczeniu dotacji.

 

Urzędnicy nie wskazali podstawy prawnej, która pozwoliła im zabrać pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych dzieci. Nie wezwano nawet poradni do złożenia wyjaśnień. Zablokowano kasę nie czekając na decyzję organów recenzujących działania władz miasta, jak Samorządowego Kolegium Odwoławczego czy sądu. Mało tego. Podczas jednej z sesji Rady Miasta naczelnik wydziału podważył kompetencje poradni, a nawet postraszył prokuraturą. W tej sytuacji właściciele „Centrum Logopedycznego” odwołali się do SKO. Kolegium przyznało im rację i uchyliło decyzję magistratu o wstrzymaniu dotacji. Nie oznacza to, że jastrzębski Urząd Miasta oddał pieniądze. Urzędnicy wszczęli w tej sprawie postępowanie administracyjne. Jest to typowe zagranie na zwłokę. Postępowanie wcześniej czy później zostanie zakończone, a w świetle orzeczenia SKO magistrat będzie musiał zapłacić z odsetkami.

 

Jeżeli Anna Hetman przegra wybory, zostawi ten problem swojemu następcy.

 

Na tym nie koniec tej bulwersującej historii. Wszystko wskazuje na to, że urząd nie tylko chce uderzyć po kieszeni, ale - generalnie - doprowadzić „Centrum Logopedyczne” do upadku. Prezydent Anna Hetman nie zezwoliła jego właścicielom na założenie w Jastrzębiu-Zdroju kolejnej lecznicy zajmującej się rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci. Chodzi o Publiczną Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Sprawa znów trafiła do SKO. Kolegium ponownie przyznało rację poradni. SKO zmieniło decyzję magistratu i zezwoliło na uruchomienie nowej placówki, a datę rozpoczęcia działalności wyznaczono na początek 2019r. To cały rok zwłoki. Gdyby nie sprzeciw prezydent Anny Hetman, rodzice chorych dzieci mogliby liczyć na profesjonalne wsparcie już od stycznia tego roku. Postawa magistratu jest niezrozumiała. Do założenia w Jastrzębiu-Zdroju lecznicy nie miało zastrzeżeń Śląskie Kuratorium Oświaty.

 

- Placówka dysponuje pomieszczeniami do prowadzenia zajęć w ramach wczesnego wspomagania indywidualnie i w grupie, wyposażonymi w sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne odpowiednie do potrzeb rozwojowych - napisało w opinii Kuratorium.

 

Jedyną instytucją, która nie chce Publicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, jest Urząd Miasta.

 

Odebrał pomysłodawcom pieniądze i skutecznie na rok przyblokował termin otwarcia placówki. Można się zastanawiać, komu prezydent Hetman chce zrobić na złość? Przecież nie właścicielom „Centrum Logopedycznego”. Mają w kraju więcej takich placówek. Jeżeli nie wyjdzie im w Jastrzębiu-Zdroju, przeniosą się do innego miasta. Na tych przepychankach tracą jedynie małe, chore dzieci.

 

Niepubliczna Specjalistyczna Poradnia „Centrum Logopedyczne” działa w Jastrzębiu-Zdroju od 15 lat. Opiera się o model diagnostyczno-terapeutyczny opracowany przez Jolantę Falana - Kozłowską. Placówka szybko zdobyła sobie popularność w naszym mieście, a z czasem w całej Polsce. W 2013 roku powstało Niepubliczne Przedszkole Centrum Logopedycznego z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością nie płacą tu za pobyt, co ma duże znaczenia dla rodziców, którzy ponoszą kolosalne wydatki związane z rehabilitacją swoich pociech.

Poradnia i przedszkole znajdują się: Jastrzębie Zdrój ul. 1 MAJA 13A.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search