Informacje

Informacje

Uwaga! Oszuści pojawili się na terenie Jastrzębia-Zdroju!

Apelujemy do Państwa o ostrożność! W środę doszło do prób wyłudzenia pieniędzy. Uważajcie! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! Apelujemy do członków rodziny i opiekunów osób starszych. Przeczytajcie poniższe informacje i powiedzcie o nich Waszym bliskim.

 

W środę, 22 kwietnia policjanci otrzymali informacje o nieudanych próbach oszustwa, podczas których osoby podczas rozmowy telefonicznej usiłowały wyłudzić pieniądze. Oszuści podają się za funkcjonariuszy Policji lub osobę bliską rodzinie, proszą o przekazanie pieniędzy. W czasie pandemii koronawirusa osoby starsze także są narażone na oszustów. Przestępcy zdobywają zaufanie seniorów, aby później wyłudzić często dorobek całego ich życia. Wykorzystują różne metody manipulacji, by pod wpływem emocji osoby starsze podejmowały opłakane w skutkach decyzje. Świadomy senior, to bezpieczny senior. W razie podejrzeń, czy też wątpliwości należy, niezwłocznie powiadomić policje dzwoniąc pod numer 112.

 

Pierwsze zgłoszenie otrzymaliśmy od mieszkanek ulicy Wielkopolskiej oraz Nowej, która odebrała telefon od mężczyzny, który powiedział, że jej syn miał wypadek i potrzebuje pieniędzy. Kobiety zorientowały się, że to próba oszustwa. W pierwszym przypadku 80-latka w pierwszej kolejności zaalarmowała sąsiada, który powiadomił policję, w drugim przypadku 72-latka powiadomiła sama o tym fakcie. Kolejne zgłoszenie otrzymaliśmy od mieszkańca ulicy Jasnej. W tym przypadku oszust również twierdził, że jest policjantem, przedstawiał się z imienia i nazwiska i poinformował, że syn potrącił kogoś na przejściu dla pieszych i potrzebuje pieniędzy, żeby nie iść do więzienia. W tym przypadku kobieta również szybko zorientowała się, że to próba oszustwa, gdyż miała już kiedyś takie zdarzenie. Ostatnie zgłoszenie otrzymaliśmy od mieszkanki także ulicy Jasnej. Schemat działania oszustów był taki sam. Oszuści dzwonili na numery telefonów stacjonarnych.

 

Apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze!

 

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search