Informacje

Informacje

Wyjątkowy mural w Jastrzębiu-Zdroju w technice 3D!

W Jastrzębiu-Zdroju powstał jedyny w regionie poziomy mural 3D, który jest wyrazem hołdu dla wydarzeń sierpnia 1980 roku. Najlepszy efekt można zobaczyć stojąc na wyznaczonym obszarze obserwacji, tj. na oku namalowanym przed muralem. Od dzisiaj efekt sztuki street artu można podziwiać podążając „Szlakiem Wolności”, którego częścią m.in. przy maszcie, Pomniku Porozumienia Jastrzębskiego czy Parku Zdrojowego stał się mural.

Mural umiejscowiony jest na “Szlaku wolności”. Ciągnie się on od Kopalni Zofiówka i Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego aż do Łaźni Moszczenica. Na „Szlaku Wolności” znajdują się różne punkty i będą się pojawiały nowe punkty nawiązujące i upamiętniające lata 80., strajki górników, a przede wszystkim Porozumienie Jastrzębskie. Bo to tutaj jastrzębianie i górnicy przyczynili się do tego, że odzyskaliśmy wolność po wielu latach.

Mural symbolicznie przestawia wnętrze kopalni węgla kamiennego. Wewnątrz widzimy 2 strajkujących górników z hasłem „Zwyciężymy! Jastrzębie-Zdrój 1980” oraz „Solidarność”. Jest on wyrazem hołdu wydarzeń sierpnia 1980 roku, zwieńczonych podpisaniem Porozumienia Jastrzębskiego. Stał się dopełnieniem porozumień sierpniowych, zawartych wcześniej między władzą a strajkującymi robotnikami w Szczecinie i Gdańsku. Strajkujący z 56 zakładów wywalczyli m.in. prawo do wolnych sobót i niedziel.

Trójwymiarowy poziomy obraz stał się również częścią nowego produktu turystycznego o nazwie „Szlak murali pogranicza”. W Czechach powstaną dwie tego typu formy graficzne.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search