Artykuł sponsorowany

Aktywny Samorząd 2020 - zyskaj dofinansowanie na protezy kończyn, wózka elektrycznego, produktów potrzebnych do adaptacji samochodu.

Aktywny Samorząd 2020 to program, który umożliwia otrzymanie dofinansowania na zakup protezy kończyn, wózka elektrycznego, czy też produktów potrzebnych do adaptacji samochodu. Głównym celem wsparcia finansowego jest wzrost komfortu oraz swobody życia osoby niepełnosprawnej. Wnioski mogą być składane od 1 marca - procedura nie jest przesadnie skomplikowana, a więc nie trzeba obawiać się nadmiaru formalności. Wystarczy jedynie postępować zgodnie z zaleceniami, a w przypadku trudności skorzystać z pomocy doświadczonej, a jednocześnie wykwalifikowanej obsługi z centrum medycznego Relax-Med.pl.


Projekt dla osób niepełnosprawnych

Omawiany projekt powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych, które każdego dnia borykają się z szeregiem trudności. Brak dostatecznej ilości środków finansowych jest często spotykanym problemem. Niestety zakup akcesoriów, sprzętów, czy też innych pomocy dla osób ograniczonych ruchowo jest bardzo kosztowny. Z tego względu warto jest zapoznać się z dostępnymi pomocami finansowymi. Można wyróżnić m.in.:
- Dofinansowanie do wózków elektrycznych - pieniądze można otrzymać nie tylko na zakup nowego modelu z napędem elektrycznym, ale również na utrzymanie posiadanego już wózka. Właściwa konserwacja stanowi podstawę sprawnego działania. Wszelkie usterki powinny zostać wyeliminowane tak szybko, jak to tylko możliwe.
- Dofinansowanie do protez nogi lub ręki - wsparcie finansowe obejmuje zarówno protezy kończyn dolnych, jak i górnych. Gotówkę można otrzymać także na utrzymanie sprawności posiadanej już protezy.
- Dofinansowanie na zakup skutera elektrycznego - wybrany model musi posiadać napęd elektryczny. W ramach opisywanego wsparcia finansowego dla osób niepełnosprawnych można także pozyskać środki niezbędne do zakupu oprzyrządowania elektrycznego montowanego w wózku ręcznym.
- Dofinansowanie na zakup oraz montaż oprzyrządowania do samochodu - dotyczy to wszelkich produktów oraz akcesoriów, dzięki którym osoba z ograniczoną ruchomością może swobodnie podróżować. Mowa tutaj o m.in. fotelikach samochodowych, czy też podnośnikach.

Zwiększona kwota dofinansowaniaW roku 2020 kwota przeznaczona na dofinansowania w ramach Aktywnego Samorządu jest wyższa. Sprawia to, że więcej osób będzie mieć szansę skorzystać w pomocy finansowej. Pozyskane środki mogą poprawić stopień ruchomości, czy też wyeliminować bariery komunikacyjne. Dzięki temu funkcjonowanie w społeczeństwie stanie się łatwiejsze.

1. Kwota dofinansowania na zakup sprzętu elektronicznego:
- dla osób z dysfunkcją obu rąk (B1) - 7000 zł (wcześniej 5000 zł),
- dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku (B3) - 7500 zł (wcześnie j 6000 zł),
- dla osób z dysfunkcja słuchu (B4) - 4000 zł (wcześniej 2500 zł).
2. Kwota dofinansowania na zakup:
- skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym - 7500 zł (wcześniej 5000 zł),
- napędu elektrycznego do wózka ręcznego (C5) - 7500zł (wcześniej 5000 zł).
3. Kwota dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (C1) - maksymalnie 25 000 zł. Dokładna kwota dofinansowania ustalana jest przez specjalistę PFRON.
4. Kwota dofinansowania kosztów opieki nad osobą zależną (D) - 300 zł/miesięcznie na jedną osobę (wcześniej 200 zł/miesięcznie).
5. Kwota dofinansowania na pokrycie kosztów kształcenia - 1500 zł (wcześniej 1000 zł).
6. Kwota dofinansowania na pokrycie czesnego - 4000 zł/semestr (wcześniej 3000 zł/semestr).

Mniejszy udział własny


W 2020 roku obowiązuje także mniejszy udział własny osoby wnioskującej o zakup:
1. Sprzętu elektronicznego dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcją wzroku (B3) - 10% kosztu zakupu brutto (wcześniej 30%).
2. Skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym - 25% kosztu zakupu brutto (wcześniej 35%).
3. Napędu elektrycznego do wózka ręcznego (C5) - 25% kosztu zakupu brutto (wcześniej 35%).

Złożenie wniosku bez wychodzenia z domu


Sporym udogodnieniem jest możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie bez wychodzenia z domu. Umożliwia to Internetowy System Obsługi Wsparcia (SOW). Wystarczy jedynie posiadać dostęp do sieci. Trzeba dodać, że wnioski złożone drogą elektroniczną są lepiej punktowane. Podczas weryfikacji brane jest pod uwagę także zatrudnienie, czy też termin złożenia dokumentu (najlepiej w pierwszej połowie roku).

Gdzie można uzyskać pomoc w pozyskaniu dofinansowania?


Pozyskanie dofinansowania nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Osoby starsze często mają obawy związane z wypełnieniem, a zarazem przesłaniem wniosku drogą elektroniczną. Z przyjemnością pomożemy w rozwiązaniu wszelkich trudności. Na stronie Relax-Med.pl można znaleźć więcej szczegółów.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search