Sport

ERIKS, WITAMY W JASTRZĘBIU!

29-letni łotewski obrońca Eriks Ševčenko dołącza do JKH GKS Jastrzębie. Pochodzący z Dyneburga defensor mierzy 181 cm wzrostu i ma za sobą m.in. występy w KHL oraz reprezentacji Łotwy, a także w klubach z Chin i Syberii. Ševčenko podpisał kontrakt do końca bieżącego sezonu. Laipni lūdzam JKH GKS Jastrzębie!

Eriks Ševčenko (Szewczenko) urodził się 28 kwietnia 1991 roku w Dyneburgu, na kilka miesięcy przez pełnym odzyskaniem niepodległości przez Łotwę. Przygodę z hokejem rozpoczął w miejscowej szkole hokejowej, ale szybko trafił pod skrzydła Metalurgsa Lipawa, a następnie do klubów ze stolicy kraju (SK Ryga, Dinamo Juniors Ryga, HK Ryga). W sezonie 2009/2010 miał okazję zadebiutować w młodzieżowej reprezentacji Łotwy na Mistrzostwach Świata Juniorów w przegranym… 0:16 spotkaniu z Kanadą. W sezonie 2010/2011 był już podstawowym zawodnikiem HK Ryga, w którego barwach w MHL rozegrał 54 spotkania i zaliczył 15 pkt. Następnie grał także dla Metalurga Lipawa (łotewski zespół w lidze białoruskiej).

W 2013 roku Eriks Ševčenko rozpoczął zagraniczną część swojej kariery. Występował w Norwegii (Toensborg Vikings), USA (kluby ECHL) i Kazachstanie (Saryarka Karaganda ), po czym wrócił na Łotwę, aby w latach 2015-2017 rozegrać kilkadziesiąt spotkań w słynnej KHL w barwach Dinama Ryga (bramka jego autorstwa przeciw Dynamo Moskwa: https://www.youtube.com/watch?v=EaKgm1GMIHc&vl=ru).

Następnymi klubami w karierze Łotysza były: białoruska Junost Mińsk, chińskie Tsen Tou Jilin (miasto w pobliżu granicy z KRLD) oraz rosyjskie Jugra Chanty-Mansyjsk i Metallurg Nowokuźnieck. Dodajmy, że w Saryarce, Tsen Tou, Jugrze i Metallurgu Ševčenko rywalizował na poziomie Wyższej Ligi Hokejowej (ponad 150 meczów, kilkanaście bramek), czyli zaplecza KHL. Sezon 2020/2021 rozpoczął w łotewskim HK Zemgale Jełgawa. Zawodnik ma na swoim koncie liczne występy w seniorskiej reprezentacji Łotwy, w tym również w bieżącym sezonie.

Warto dodać, że Eriks Ševčenko będzie drugim po obecnym kapitanie drużyny Marisie Jassie Łotyszem w naszych barwach. Co więcej, obaj obrońcy pochodzą z tego samego miasta – Dyneburga, czyli dawnej stolicy Inflant Polskich.

źródło: jkh.pl ; eliteprospects.com

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search