Sport

Jastrzębski radny po raz kolejny zorganizował najszybsze zawody szachowe w Europie

Niedawno pisaliśmy, że Andrzej Matusiak zorganizował największą imprezę szachową w Polsce, czyli trwający ponad tydzień festiwal „Szachy łączą pokolenia w Ustroniu”. I znów jest głośno o jastrzębskim radnym. Zakończone kilka dni temu Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w katowickim Spodku zbierają same pochlebne recenzje.

W Katowicach po raz pierwszy Mistrzostwa Europy w Szachach Błyskawicznych odbyły się w 2017 roku i były z pewnością jednym z największych wydarzeń w historii Europejskiej Unii Szachowej. Wypełniona hala Spodka, wspaniała atmosfera i świetna organizacja zawodów sprawiły, że w 2018 roku Katowice otrzymały prawo goszczenia uczestników mistrzostw Europy w tej konkurencji także w 2020 i 2021 roku. Do tego doszła także organizacja Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich w 2021 roku. Między obu konkurencjami jest spora różnica. W szachach błyskawicznych tempo gry pojedynczej partii wynosi trzy minuty plus dwie sekundy za każdy wykonany ruch. Z kolei w szachach szybkich na rozegranie partii jest piętnaście minut plus dziesięć sekund za każdy wykonany ruch. Kiedy zapadały decyzji o miejscu organizacji tegorocznych mistrzostw Europy nikt nie miał wątpliwości, że liczący się kandydat jest tylko jeden: Katowice.

- Bardzo dobrze współpracuje mi się z władzami Katowic. O tym, że miasto stawia na szachy można się przekonać nie tylko podczas spektakularnych turniejów, ale także po tym, co robi się tam w ciągu roku. Katowice organizują lub patronują wielu mniejszym turniejom, dedykowanym zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Katowice uchodzą za polską stolicę szachów także ze względu na Spodek. To jest miejsce czarodziejskie dla wszystkich sportowców, także dla szachistów. Ci, którzy byli tutaj podczas wcześniejszych zawodów, bardzo chętnie chcą wracać – mówi Andrzej Matusiak, organizator mistrzostw, prezes Śląskiego Związku Szachowego i jastrzębski radny.

W mistrzostwach wzięło udział ponad 1000 szachistów.

Byli wśród nich zarówno czołowi arcymistrzowie, medaliści Mistrzostw Świata i Europy, jak i półprofesjonaliści oraz amatorzy.

- Na szachy patrzymy również jako na sport kształtujący charaktery młodych ludzi, uczący ich współzawodnictwa i logicznego myślenia. Możliwość rywalizacji z arcymistrzami na pewno zapadnie w pamięci wielu uczestników tegorocznych mistrzostw – mówił podczas konferencji prasowej Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Tegoroczny turniej został rozszerzony o jeszcze jedne zawody o mistrzowskiej randze.

Wszystko z powodu sytuacji międzynarodowej, a konkretnie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Mistrzostwa Europy kobiet miały się odbyć w tym roku w Kijowie, ale zostały przeniesione do Katowicach.

Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego
- Warto popularyzować szachy, zwłaszcza wśród najmłodszych, bo dają dzieciom i młodzieży to, co odebrało im „przesiadywanie” w świecie wirtualnym. Szachy kształtują te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa nie tylko na zawodach sportowych, ale i w życiu. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą. Uczą, m.in. wytrwałości, pokory, obiektywnego myślenia, nielekceważenia przeciwnika i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody szachista staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i panuje nad sobą. Nauka gry w szachy wpływa na lepszy rozwój logicznego myślenia.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search