Sport

Szef szachistów

Andrzej Matusiak, wiceprzewodniczący jastrzębskiej Rady Miasta jest także członkiem zarządu Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierownictwem polska reprezentacja juniorów walczy podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Rosji.

Kiedy oddawaliśmy do drukarni ten numer gazety, nie znaliśmy wyników szachowych zmagań w Rosji. W każdym razie był to kolejny występ polskiej reprezentacji juniorów pod kierownictwem Andrzeja Matusiaka. W sierpniu szefował naszej ekipie podczas Mistrzostw Europy Juniorów rozegranych w Pradze. Reprezentacja Polski liczyła 77 młodych szachistów. W tej grupie startowało dwóch zawodników UKS „Pionier” Jastrzębie-Zdrój. Zuzanna Adamczyk zdobywając 5,5 pkt. na 9 możliwych zajęła 23 miejsce, z kolei Marcin Molenda z 6 punktami uplasował się na 11 pozycji. Marcinem interesowały się prawie wszystkie media szachowe z uwagi na sensacyjny wynik po rozegraniu pięciu rund. Młody jastrzębianin mając, 4,5 pkt. zajmował trzecie miejsce. Nasz zawodnik po rozegraniu udanego turnieju należy do grona szachistów posiadających powyżej 2400 elo (punktacja rankingowa w szachach).

W Mistrzostwach Świata Juniorów, rozgrywanych w uznawanym za światową stolicę szachów mieście Chanty-Mansyjsk w Rosji, wzięło udział 412 zawodników z 61 krajów. Reprezentacja Polski liczyła 10 szachistów. (fil)

Andrzej Matusiak:
Powinniśmy się cieszyć z tego, że szachy stają się w Polsce coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nic tak nie uczy logicznego, uporządkowanego i strategicznego myślenia, jak szachy. Radość jest podwójna, ponieważ ze wzrostem zainteresowania idą w parze także międzynarodowe sukcesy polskich i jastrzębskich, młodych szachistów.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search