Fedrujemy

Drony w akcji

Rusza pilotażowy program wykorzystania powietrznych systemów bezzałogowych w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mają znaleźć szerokie zastosowanie, m.in. w pomiarach geodezyjnych.

W połowie maja na terenie kopalni Pniówek odbyły się pierwsze loty testowe powietrznych systemów bezzałogowych. Drony wyposażone w specjalistyczny sprzęt (kamery, czujniki, oprogramowanie), dostarczają firmom kompleksowe rozwiązania. Mają wpływ na rozwijanie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych i poprawę funkcjonowania przedsiębiorstw należących do różnych branż, w tym także wydobywczych. Autonomiczne bezzałogowce wyposażone w odpowiedni sprzęt stwarzają ogromne możliwości. Są precyzyjne, efektywne, a przede wszystkim tańsze od tradycyjnych urządzeń.

- Wykorzystanie potencjału technologicznego dronów wpłynie na poprawę efektywności procesów planistycznych, poprawę stanu i bezpieczeństwa infrastruktury naziemnej, przyczyni się do wygenerowania oszczędności w zakresie wykonywanych do tej pory pomiarów oraz dostarczy informacji mogących wpłynąć na kształt i przebieg wybranych procesów w JSW - mówi Agnieszka Hankus-Kubica, koordynator ds. rozwoju w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Argumentem za zrobieniem pierwszego kroku w kierunku bezzałogowych statków powietrznych jest ich wysoka technologia. Pierwsze testy przeprowadzonych nalotów wskazują na ich ogromny potencjał. Dostarczają wiedzy na temat stanu infrastruktury naziemnej, ukształtowania terenu, informacji służących pracom geodezyjnym, monitorowaniu oraz ochronie środowiska.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search