Fedrujemy

Naukowy piknik dla młodych jastrzębian

Previous Next

Kilkanaście warsztatów i pokazów z szaloną ekipą naukowców Pana Korka, gry, konkursy z nagrodami oraz wiele innych atrakcji. To wszystko podczas Wielkiego Pikniku Naukowego Kopalni Wiedzy JSW, jaki zorganizowano przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

 

Wykorzystując swoją wyobraźnię najmłodsi własnoręcznie tworzyli grafikę na ekologicznych torbach płóciennych oraz przypinki i magnesy na lodówkę własnego pomysłu. Ponadto wykonywali papier czerpany z odpadów, karmniki dla ptaków, biżuterię recyklingową, portfele z kartonów po mleku i sokach, zabawki upcyclingowe i wiele innych. Taka forma zabawy i spędzenia wolnego czasu bardzo spodobała się młodym uczestnikom warsztatów. - Prawie wszystko już zobaczyłem i bardzo mi się tu podoba, a najbardziej to, że sam według własnego projektu mogłem wykonać torbę - mówi z uśmiechem 9-letni Krzyś, który na piknik przyjechał z mamą: - Dzieci mogą się nauczyć wielu pożytecznych rzeczy w formie zabawy. To jest coś, czego w domu nie zapewnimy, a tutaj wśród naukowców i innych dzieci przynosi to bardzo fajne efekty - uważa pani Katarzyna.

 

Przez parking Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na którym zorganizowano piknik, przewinęło się ponad 4,5 tysiąca dzieci i dorosłych.

 

Bez względu na wiek, każdy z wypiekami na twarzy oglądał eksperymenty i pokazy szalonych naukowców. Największe emocje wzbudziło łoże fakira, wielki wybuch beczki z kolorowymi piłeczkami oraz budowa rakiety. - Z dziećmi budujemy rakietę ze zwykłych butelek po wodzie, pompujemy specjalne paliwo rakietowe czyli DHMO monotlenek diwodoru (nazwa chemiczna wody - przyp. red.) i strzelamy ze specjalnie skonstruowanej wyrzutni. Wygląda to bardzo efektownie - wyjaśnia Mateusz Hosumbek, naukowiec z Kopalni Wiedzy JSW.

 

Na placu parkingowym zainstalowano 20 interaktywnych stanowisk wystawy „Park praw fizyki i natury”.

 

Można było zobaczyć: rowerki - generatory prądu, peryskop, model telegrafu, złudzenia optyczne, kalejdoskop i inne. Dodatkowo przygotowano sekcję 18 zagadek logicznych, które - patrząc po czasie spędzanym przy każdym stanowisku - nie należały do najłatwiejszych. Dla najmłodszych uczestników przygotowano kącik z drewnianymi zabawkami i setkami klocków dużych i małych, były też liczne animacje ruchowe i taneczne oraz mnóstwo konkursów. - Na naszym pikniku uczymy się poprzez zabawę. Stanowiska dotyczą poszczególnych dziedzin wiedzy, ale głównie nauk ścisłych, fizyki i chemii. Atrakcje dostosowaliśmy do każdego wieku - mówi Agnieszka Barzycka, kierownik zespołu CSR w JSW.

 

Podczas pikniku zainaugurowano także Wielki Konkurs Kopalni Wiedzy JSW organizowany przy współpracy i na łamach National Geographic Kids, który będzie realizowany do końca 2019 roku w społeczności lokalnej, ale także na obszarze całej Polski.

 

Kopalnia Wiedzy JSW to projekt Zespołu CSR Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego celem - zgodnie z konsekwentnie realizowaną strategią wypracowaną w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu - jest edukacja, głównie w przedmiotach ścisłych i szeroko pojętej ekologii, ale nie tylko. Naukowcy prowadzący warsztaty chcieli zarażać dzieci pasją poznawania świata, jego doświadczania i odkrywania nowych zainteresowań.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search