Informacje

Będzie kontrakt?

Oddział Kardiologiczno-Wewnętrzny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju ma świetny sprzęt, znakomitych lekarzy, ale brakuje kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To poważny problem bezpośrednie wpływający na życie i zdrowie jastrzębian. Jest duża szansa, że kontrakt zostanie podpisany jeszcze w październiku.

Kardiologiczna bomba wybuchła w Jastrzębiu-Zdroju 10 lat temu. Przygotowano analizy, z których wynikało, że nasze miasto znajduje się w śląskiej czołówce, jeżeli chodzi o umieralność na choroby serca. Powody nie wynikały ze złego odżywiania, nałogów czy nadmiaru stresu. Przyczyna zgonów była prozaiczna, a przez to jeszcze bardziej dramatyczna. Po prostu jastrzębski szpital był bezradny wobec ciężkich powikłań i pacjenci umierali zanim karetki dojechały na oddziały kardiologiczne w Zabrzu czy Rybniku. Problemy medyczne odeszły do przeszłości, ale pojawiły się nowe – organizacyjne. Oddział Kardiologiczno-Wewnętrzny jastrzębskiego szpitala dysponuje świetnymi lekarzami i dobrym sprzętem. W lipcu placówka wzbogaciła się o specjalistyczny zestaw z zakresu kardiologii inwazyjnej. Do pełni szczęścia brakuje jedynie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nowoczesny sprzęt nie stoi bezczynnie. Lekarze wykonują operacje, a za każdą z nich szpital wystawia fakturę NFZ. Ale to jest prowizoryczne rozwiązanie, które nie gwarantuje stabilności pracy oddziałowi. Nie jest tajemnicą, że jastrzębscy samorządowcy i politycy od dłuższego czasu zabiegają u dyrektora śląskiego oddziału NFZ o podpisanie kontraktu z jastrzębską placówką. Łukasz Kasza, przewodniczący Rady Miasta rozmawiał na ten temat, m.in. z Józefą Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, która gościła niedawno w naszym mieście. Nieoficjalnie mówi się, że jest duża szansa na podpisanie kontraktu jeszcze w październiku tego roku.

Łukasz Kasza
Oddział Kardiologiczno-Wewnętrzny naszego szpitala dysponuje znakomitym zespołem lekarskim i nowoczesnym sprzętem, także z zakresu kardiologii inwazyjnej. Robimy wszystko, aby przekonać dyrekcję śląskiego oddziału NFZ, że tylko kontrakt może tej placówce zapewnić stabilność pracy. Mam nadzieję, że nasze starania zakończą się sukcesem.

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search