Koleje Śląskie

Podróżuj z Kolejami Śląskimi!

Previous Next

Polecamy sąsiedzką wizytę w krainie pałaców, pagórków i polnych kapliczek, czyli podróż na zachodnim brzegu Odry!

Eichendorff

Wysiądźcie na przystanku kolejowym w Nędzy, skąd od razu wyruszamy na zachód w kierunku rzeki i przeprawy promowej Ciechowice – Grzegorzowice! Tak, czeka na Was przeprawa promowa przez drugą największą rzekę w kraju! Tuż za Odrą wjedziecie do wsi Grzegorzowice, a stamtąd już niedaleko do Łubowic, gdzie znajdują się ruiny pałacu rodziny von Eichendorff, w którym urodził się górnośląski wieszcz Joseph von Eichendorff. Jego pomnik znajdziecie w nieodległym Raciborzu. W samych Łubowicach zobaczycie izbę muzealną Josepha von Eichendorffa oraz Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań również imienia regionalnego poety.

Zaglądając do Izby Muzealnej zobaczycie pamiątki po słynnym poecie, ale także efekty prac archeologicznych, które w okolicach wsi dokonały odkrycia śladów kultury łużyckiej z okresu IX-VI wieku przed naszą erą!

Pałace, pałace, pałace!

W okolicach Łubowic znajdziecie wiele pałaców górnośląskiej szlachty. Począwszy od imponujących ruin pałacu w Sławikowie. Wzniesiony w połowie XIX wieku olbrzymich rozmiarów gmach do dziś przytłacza swoją kubaturą. Dziś ruiny te są miejscem wydarzeń oraz obiektem działań społecznych na rzecz ratowania miejscowego dziedzictwa historycznego.

Kolejne pałace znajdziecie powoli, podróżując na południe, począwszy od pałacu w Czerwięcicach, następnie mniejszej rezydencji w Szonowicach i neogotyckiego pałacu von Königa w Modzurowie. Wszystkie te miejsca oddalone są od siebie o nie więcej niż 4 kilometry! Dodatkowo możecie również zajrzeć ze wspomnianą już sąsiedzką wizytą w Szczytach, do którego dotrzecie podróżując przez wieś Jastrzębie, w której znajdziecie… oczywiście, kolejny pałac!

Okolice Raciborza to kraina wielkiej historii, ale także wspaniałej zabytkowej architektury co łatwo dostrzec, podróżując pomiędzy położonymi w niewielkich odległościach pałacach. Polecamy dodatkowo zabytkowy gmach kuźni w Strzybniku, położony w niewielkiej odległości od XIX-wiecznych ruin pałacowych. Do Strzybnika dotrzecie, wracając do Raciborza, gdzie wsiądziecie w pociągi Kolei Śląskich i bezpiecznie wrócicie do domu!

Zdjęcia z portalu: htpps://krainagornejodry.travel

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search