Koleje Śląskie

Poznajemy rzemiosła z koleją

Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Rzemiosła w województwie śląskim. Z tego powodu polecamy Wam kilka interesujących kierunków, które nadal lub jeszcze do niedawna stanowiły centrum regionalnego rzemiosła, począwszy od tego użytkowego po spożywcze.

Racibórz – piekarstwo

Raciborski cech piekarski to przede wszystkim wyrób fenomenalnych pierników, do których formy piernikarskie znaleźć możemy w Muzeum Miejskim w Raciborzu, a także w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wyroby rzemieślnicze z Raciborza znaleźć możecie do dziś, przyjeżdżając jesienią podróżując linią S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz). Do dziś przedwojenne receptury zachowały się w raciborskich rzemieślniczych zakładach piekarniczych. Bez problemu znajdziecie je i przekonacie się, że nie trzeba podróżować do Torunia, aby spróbować w okresie świątecznym wyśmienitych pierników!

Siewierz – garncarstwo

Są rzemiosła, których przeszłość nie jest już ściśle związana z ośrodkiem miejskim. Jednym z takich cechów jest siewierskie garncarstwo. Dziś dawną świetność cechu garncarzy znajdziemy jedynie w Regionalnej Izbie Siewierskiej, jednak jeżeli chcecie zobaczyć przykłady produktów miejscowych rzemieślników udajcie się do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie znajdują się na stałej wystawie etnograficznej. Jeżeli jednak szukacie regionalnych specjałów, spróbujcie siewierskiej kuchni, która nadal jest żywa w okolicach miasta, a także zwiedźcie fenomenalne stare miasto wraz z zabytkami sakralnymi oraz ruinami zamku biskupów krakowskich.

Koniaków – koronczarstwo

Ten ośrodek rzemieślniczy to nadal żywa tradycja, której ślady zobaczycie nie tylko w Muzeach na Górnym Śląsku, w szczególności wspominanym już Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, ale także w samym Beskidzie Śląskim. To niezwykły ośrodek tradycyjnego rzemiosła, gdzie funkcjonuje Izba Historyczna, ale odbywają się również warsztaty, a także istnieje możliwość zakupu rękodzieła. Tak fascynujące miejsce warto odwiedzić nawet, jeżeli aby dotrzeć na miejsce musimy wyruszyć w podróż rowerem lub dłuższy, górski spacer ze stacji Zwardoń położonej przy linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń).

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search