Koleje Śląskie

Znacie Ćwiklice?

Zapraszamy Was na niezwykle urozmaicony wypad rowerowy w okolice Pszczyny!

Tym razem ominiemy najbardziej popularne obiekty turystyczne jak zespół pałacowo-parkowy w Pszczynie, stare miasto lub Pokazową Zagrodę Żubrów.

Wyruszamy na wschód w stronę wsi Ćwiklice, w której znajduje się bezcenny obiekt stanowiący część Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Ćwiklicka świątynia jest obok kościoła w Łaziskach, prawdopodobnie najstarszym kościołem drewnianym na Śląsku o konstrukcji zrębowej. Wystrój kościoła pochodzi z połowy XVIII wieku.

Z Ćwiklic warto wyruszyć na północ w stronę rezerwatu przyrody „Żubrowisko” w Jankowicach, gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry”. Znajdziecie tam zagrodę pokazową przy Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej oraz fascynującą ścieżkę edukacyjną, która przybliży Wam hodowlane oraz ochronę żubra.

W bliskim sąsiedztwie z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry” znajduje się karczma leżąca na Szlaku „Śląskie Smaki”. Spróbujecie tam między innymi kopy jankowickiej z bitą śmietaną stanowiącej przykład regionalnego deseru, który da Wam sporo energii na powrót do Pszczyny!

Na zabytkowy dworzec kolejowy w Pszczynie dotrzecie liniami S5 (Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń), S72 (Rybnik - Żory - Pszczyna), S6 (Katowice - Pszczyna -Skoczów - Wisła) oraz S61 (Katowice - Pszczyna - Cieszyn).

 

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search