Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 22:11
PRZECZYTAJ!
Reklama

43 lata od podpisania historycznego porozumienia

3 września minęło rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, zawartego pomiędzy robotnikami a komunistyczną władzą, kończących falę strajków z lata 1980 roku. W uroczystościach rocznicowych w Jastrzębiu-Zdroju uczestniczył premier RP Mateusz Morawiecki.
43 lata od podpisania historycznego porozumienia

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Następnie przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego oddano hołd uczestnikom tamtych wydarzeń. Kwiaty złożyli między innymi przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a także premier RP, ministrowie, posłowie, samorządowcy i dyrekcje kopalń.

– Z tego miejsca dziękuje szczególnie górnikom z Jastrzębia-Zdroju, którzy żyją jeszcze wśród nas i tym którzy odeszli, bo to wasza odwaga, wola walki doprowadziła do tego, że mogła powstać „Solidarność”. Pamiętamy w tych dniach o Porozumieniach Sierpniowych, Gdańsku, Szczecinie, ale za mało mówimy o Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach i wszystkich kopalniach, które stanęły i doprowadziły do wielkiego przełomu, doprowadziły do powstania jednego z największych ruchów społecznych w historii świata – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Latem 1980 r. strajkujący górnicy z ówczesnej kopalni „Manifest Lipcowy” (dzisiaj Ruch Zofiówka) - do 21 postulatów z Gdańska i Szczecina - dołączyli własne. Zdaniem historyków, masowe strajki na Górnym Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu-Zdroju, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie. Podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy podpisane przez strajkujących na Wybrzeżu.

– Fundamentem podpisanych porozumień sierpniowo-wrześniowych był najważniejszy postulat - powołanie niezależnej reprezentacji pracowniczej, która będzie dbała o interesy pracowników, kopalń, hut i tysięcy zakładów w naszym kraju. To było marzenie w 1980 roku, aby ktoś ich reprezentował, aby dbał o warunki pracy, o bezpieczeństwo i higienę pracy, ale przede wszystkim, żeby traktował pracowników w sposób podmiotowy. To wola setek tysięcy strajkujących w prawie 700 zakładach w naszym kraju. To była siła z którą komuniści musieli się liczyć – przypomniał Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

To właśnie protestujący w Jastrzębia-Zdroju górnicy wywalczyli między innymi wolne soboty i niedziele oraz zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach i podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. W 1980 roku górnicy z Jastrzębia-Zdroju wykazali się ogromną odwagą i determinacją w walce z komunistyczną władzą. Obecnie o wydarzeniach sprzed 43 lat przypomina pomnik Porozumienia Jastrzębskiego znajdujący się przed Ruchem Zofiówka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama