Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 19:34
PRZECZYTAJ!
Reklama

Przed nami noce ze spadającymi gwiazdami. Sprawdź kiedy warto spoglądać na niebo

W sierpniu mieliśmy spadające Perseidy. Październikowe niebo zaprasza na nie mniej ekscytujące widowisko: 2 deszcze meteorów. Jedna z atrakcji czeka nas już w tym tygodniu.
Przed nami noce ze spadającymi gwiazdami. Sprawdź kiedy warto spoglądać na niebo

Autor: iStock

Drakonidy i Orionidy. To te dwa roje meteorów pojawią się na październikowym niebie. Spadają one z mniejszą prędkością niż Perseidy, które mogliśmy obserwować w sierpniu, rośnie więc szansa dostrzeżenia ich na niebie. 

Orionidy po Drakonidach

Ten „niebiański” spektakl potrwa od 6 a 10 października. Najlepsze warunki do śledzenia Drakonidów będziemy mieli już w najbliższy weekend: w nocy z soboty 7 na niedzielę 8 października.

Ostatecznie jednak o tym, jak dużo zobaczymy na niebie, przesądzi pogoda.

To nie koniec obserwacji nieba w październiku. Bo czeka też druga noc spadających gwiazd. 

Otóż 2 tygodnie po Drakonidach na niebie pojawią się Orionidy. Według specjalistów największy deszcz będziemy mogli zobaczyć w nocy z piątku 20 na sobotę 21 października. 

Spadające meteory czasami zostawiają po sobie trwałe ślady. Zdarza się, że wytwarzają kule ognia, które robią niesamowite wrażenie na nocnym niebie.

Co to jest?

Orionidy to – jak podaje Wikipedia –  rój meteorów związany z kometą Halleya. Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt.  

Drakonidy zwane też Giacobinidy to coroczny stały rój meteorów o aktywności między 6 a 10 października. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka.

Jak zobaczyć spadające gwiazdy?

Deszcze meteorów najlepiej obserwować w miejscach oddalonych od sztucznych świateł. 

Jeśli chcemy zapewnić sobie najlepsze warunki do oglądania nieba, to najlepiej wybrać się na wycieczkę za miasto. Trzeba też zadbać o to, żeby nieba nie zasłaniały nam budynki czy drzewa.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama