Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:11
PRZECZYTAJ!
Reklama

Świeć przykładem

Jesienna aura nie ułatwia poruszania się po drogach. Coraz trudniejsze warunki atmosferyczne w sposób szczególny dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są bardzo narażeni na wypadki. Dlatego też wczoraj w Ogólnopolskim Policyjnym Dniu Odblasków jastrzębscy stróże prawa rozdawali wszystkim uczestnikom ruchu drogowego opaski odblaskowe. Pamiętajmy, że te niewielkie elementy mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo!
Świeć przykładem

Za oknami jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy i często mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Przed nami bez wątpienia trudny okres dla użytkowników dróg, kiedy wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety jastrzębscy policjanci często spotykają się z sytuacjami, kiedy pieszy czy rowerzysta nie posiada żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować.

Z pewnością wielu tego typu zdarzeń można by było uniknąć, gdyby każdy pieszy był wyposażony w odblaski, dzięki którym stajemy się bardziej widoczni i tym samym bardziej bezpieczni. Musimy pamiętać, że osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości ponad 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję, w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Pamiętać należy, że pieszy czy rowerzysta w konfrontacji z pojazdem nie ma praktycznie żadnych szans. Niestety wiele osób nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając tym samym swoje życie i zdrowie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze.

Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. „Mieć oczy dookoła głowy” to w tym przypadku trafne stwierdzenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama