Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 9 grudnia 2023 01:59
PRZECZYTAJ!
Reklama

Lista zawodów z przyszłością. Sprawdź, czy dobrze wybrałeś

Programista? Lekarz? Adwokat? Polacy wskazali najbardziej przyszłościowe profesje. Sondaż pokazuje, że tradycyjne zawody wciąż mają się dobrze.
Lista zawodów z przyszłością. Sprawdź, czy dobrze wybrałeś

Autor: iStock

Jakie zawody uważasz za najbardziej atrakcyjne pod względem zarobków i perspektyw? Takie pytanie zadali uczestnikom swojego badania autorzy  serwisu CVeasy.pl i agencji Elephate. 

Co z niego wynika? Że „stare” zawody wciąż są postrzegane jako atrakcyjne.

Programiści wciąż na czele

Zwycięzcami tego zestawienia zostali specjaliści IT: programiści, deweloperzy i testerzy oprogramowania. Wskazała je prawie połowa respondentów.

Drugie miejsce przypadło lekarzom. Przede wszystkim dentystom i chirurgom, którzy cieszą się uznaniem i szacunkiem badanych.

Trzecie miejsce na tym „zawodowym” podium wzięli prawnicy, szczególnie adwokaci i notariusze. 

W czołówce atrakcyjnych zawodów znaleźli się także politycy, dyrektorzy i menedżerowie, architekci i inżynierowie, pracownicy budowlani, kierowcy zawodowi, mechanicy oraz psychologowie i terapeuci.

– Nadal istnieje dobry rynek dla tradycyjnych zawodów, ale rosnąca liczba wschodzących branż w Polsce oferuje wiele innych możliwości dla profesjonalistów nastawionych na karierę – ocenia cytowana przez pulshr.pl Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl. 

Grafika: materiał prasowy CVeasy

Tych zawodów raczej unikaj

Autorzy badania zapytali również jego uczestników, które zawody – ich zdaniem – dają najgorsze możliwości rozwoju zawodowego. Badani wskazali ekspedientów, sprzedawców.

Na kolejnym miejscu uplasował się nauczyciel – zawód, który dziś często kojarzy się ze słabymi perspektywami, niskimi zarobkami i dużą odpowiedzialnością. 

Na trzecim miejscu najmniej atrakcyjnych zawodów znaleźli się sprzątacze czy konserwatorzy.

Na listę mało przyszłościowych zawodów trafili także pielęgniarz, niewykwalifikowany robotnik, ochroniarz, magazynier i kelner. 

Tę listę zamyka rolnik indywidualny oraz ładowacz nieczystości.

Pensja nie zawsze sprawiedliwa

Kolejnym wątkiem, który znalazł się w badaniu, były zarobki. Czyli kto w ocenie ankietowanych jest zbyt nisko, a kto zbyt wysoko opłacany w stosunku do ciążących na nim obowiązków zawodowych.

W tej konkurencji najlepszy okazał się nauczyciel. Dalej w tym zestawieniu znaleźli się pomocnik na budowie i pracownik medycznych (pielęgniarz, ratownik, diagnosta laboratoryjny). 

Na lepsze wynagrodzenie – w ocenie respondentów – zasługują też rzemieślnicy, policjanci, strażacy i sprzedawcy. 

Natomiast połowa ankietowanych uważa, że zbyt dużo zarabiają politycy, duchowni, dyrektorzy i menedżerowie, twórcy internetowi, artyści.

Grafika: materiał prasowy CVeasy

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama