Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 marca 2024 00:14
PRZECZYTAJ!
Reklama

Mikołajki. Miły zwyczaj, na którym można też nieźle zarobić

Obchodzone 6 grudnia mikołajki dają nam przedsmak świątecznej atmosfery. Zwyczaj wywodzący się od biskupa Mikołaja z Miry z czasem przekształcił się w obchody na jego cześć.
Mikołajki. Miły zwyczaj, na którym można też nieźle zarobić

Autor: Canva

6 grudnia przypada Dzień św. Mikołaja. Zgodnie z legendarnymi przekazami właśnie tego dnia, między rokiem 345 a 352, zmarł biskup Mikołaj, znany ze swojej dobroczynności. I chociaż to dopiero przedsmak Bożego Narodzenia, to dzieci już mają się z czego cieszyć na myśl o prezentach.

W Wigilię, w zależności od tradycji, mikołaja zastępują różne postaci regionalne – Gwiazdka, Gwiazdor, Dzieciątko Jezus, Aniołek albo Dziadek Mróz. 

Mikołaj w towarzystwie diabła

Tradycje mikołajkowe w Polsce, oprócz wręczania prezentów, skupiają się również na często nietypowych regionalnych zwyczajach. Np. w XIX wieku mikołaj odwiedzał dzieci w towarzystwie diabła i anioła. Dzisiaj ta tradycja przetrwała w podziale na dobrą i złą drużynę mikołaja podczas obchodów Mikołajów Beskidzkich. 

Co ciekawe, mikołajki są obchodzone nie tylko w Polsce. We Francji prezenty dzieciom wręcza Pere Noel, a w Szwecji – Jultomte. W Grecji prezenty przynosi dzieciom św. Bazyli Wielki. I. W Holandii upominki rozdaje Sinterklass, w Wielkiej Brytanii – Father Christmas, a we Włoszech wiedźma Befana. 

Jednak nie zawsze są to mikołajki w tym znaczeniu, co dla nas. Bywa że i daty wręczania prezentów różnią się w zależności od kraju. 

Prezenty dla mamy, taty i dzieci

Z okazji mikołajek drobne upominki zostają schowane w różnych miejscach: pod poduszką, w butach, przy kominku. 

Lampka nocna z czujnikiem ruchu, zdalnie sterowany samochód, a może zestaw LEGO lub gier planszowych albo zbiór wyklejanek, kolorowanek i opowiadań? To ciekawe propozycje na prezenty dla dzieci. Zabawa w poszukiwanie skarbów (prezentów) ukrytych w domu to świetna rozrywka zwłaszcza dla kilkulatków.

Tata powinien ucieszyć się z eleganckiej koszuli do pracy, portfela lub narzędzia do warsztatu. Mama z vouchera na masaż albo, jeśli lubi gotować, książki kucharskiej. Dla miłośników literatury idealnym wyborem będzie książka ulubionego autora lub najnowszy bestseller.

Warto również pomyśleć o prezencie wykonanym samodzielnie przez dzieci, np. skomponowaniu albumu ze zdjęciami rodzinnymi.

Zakupowe szaleństwo to biznesowe żniwo dla sprzedawców. 

Mikołaj do wynajęcia 

Oczywiście mikołajek i Bożego Narodzenia nie ma bez św. Mikołaja. On też może nieźle na tym zarobić. 

Zamówienie mikołaja do domu, przedszkola albo na imprezę firmową to coraz popularniejsza praktyka. Wizyta świętego zazwyczaj składa się z rozmowy z dziećmi, wręczenia im prezentów i sesji zdjęciowej. Ceny za wizytę mikołaja różnią się w zależności od regionu, terminu i długości wizyty. W Wigilię koszty te są zwykle wyższe niż w inne dni. 

Za półgodzinną wizytę w domu poczciwy staruszek zainkasuje średnio 100-150 zł. Tak więc, jak łatwo policzyć, wystarczy odwiedzić kilka domów, aby w jeden wieczór zarobić nawet blisko 1000 zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama