Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 21:17
PRZECZYTAJ!
Reklama

Śmieci wyborcze

Dwa lata temu władze miasta drastycznie podniosły cenę za wywóz śmieci, aby teraz - tuż przed wyborami - ją obniżyć. Ta „zabawa” odpadami kosztowała jastrzębskich podatników ponad 3 mln zł.
Śmieci wyborcze

Wracamy do tematu, który poruszyliśmy pod koniec 2022 roku. Odbyła się wówczas sesja Rady Miasta z trudną debatą na temat podwyżki za wywóz odpadów komunalnych. Taryfa wzrosła z 29,50 zł do 33,80 zł miesięcznie od osoby. Podwyżkę poparli radni z Koalicji Samorządowej (obecnie Koalicji Anny Hetman). Ponadto przeprowadzono nietypową operację finansową, która dotknęła mieszkańców. Zamiast 12 opłat miesięcznych za odpady komunalne w 2023 r. musieli zapłacić 13 opłat. Stało się to na skutek decyzji prezydent Anny Hetman, która zarządziła, aby w grudniu 2023 roku zapłacić za jeszcze nie zakończony miesiąc (zamiast 15 stycznia 2024 taryfę należało uregulować 15 grudnia 2023). 

Przypomnijmy, że radny Piotr Szereda podczas sesji w 2022 roku nie tylko protestował przeciwko zbyt wysokiej podwyżce, ale także sprzeciwiał się przyspieszeniu opłat co spowodowało nieuzasadnione zwiększenie budżetu na odpady komunalne o ok. 3 miliony złotych. 

Mówiono wówczas w kuluarach Rady Miasta, że zapewne tuż przed wyborami prezydent dokona „cudu” i obniży opłaty za wywóz odpadów. I tak się stanie. Podczas sesji Rady Miasta ma zapaść decyzja o obniżeniu kosztów wywozu za odpady do kwoty 30,00 złotych. Tym razem prezydent zapewnia, że pomimo wzrostu minimalnego wynagrodzenia, cen energii i paliwa oraz innych kosztów, przez najbliższe dwa lata mieszkańców już nie zaskoczy podwyżka. Znane jest powiedzenie o kiełbasie wyborczej. Od tej pory Jastrzębie-Zdrój ma jego swoją wersję. U nas głosy zdobywa się nie kiełbasą, ale śmieciami wyborczymi. 

Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta
Podczas pamiętnej sesji Rady Miasta w 2022 roku przestrzegałem, że tak wysoka podwyżka taryfy śmieciowej może mieć ukryty, polityczny cel. I tak się stało. Prezydent Anna Hetman przygotowała teraz wyborczy prezent, za który mieszkańcy już dawno zapłacili ze swoich kieszeni. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama