Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 20:46
PRZECZYTAJ!
Reklama

Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Lepsza wydajność przy zachowaniu wysokich standardów jakości węgla koksowego. W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek odbyła się prezentacja nowo zainstalowanych filtrów tarczowych, które są ważnym elementem ambitnego projektu modernizacji obiegu wodno-mułowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zakładów przeróbczych z zakładów Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej.
Pniówek wdraża nowe rozwiązania

Ważną częścią każdej kopalni jest Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. To tam surowiec poddawany jest odpowiednim procesom wzbogacania, aby jego jakość była jak najlepsza. Jedną z metod wzbogacania jest filtracja w obiegu wodno-mułowym, do którego trafiają odzyskane ziarna czystego węgla.

Kopalnia Pniówek znalazła nowe rozwiązanie, dzięki któremu proces ten będzie przebiegał sprawniej. Chodzi o zastosowanie nowego rodzaju filtrów. Zostały zaprojektowane i wykonane w oparciu o doświadczenia, a także uwagi pracowników Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek.

- Współpraca z pracownikami była kluczowa dla sukcesu projektu. Uwagi przedstawicieli dozoru oraz osób, które pracują przy obsłudze tych maszyn zostały uwzględnione w projektowaniu nowych filtrów – mówi Grzegorz Marzec, zastępca dyrektora ds. technicznych firmy Wrębowa Sp. z o.o., która zaprojektowała i zbudowała filtry: - Nowe lżejsze segmenty o większym współczynniku prześwitu, dwustrefowe sterowanie podawaną próżnią, możliwość regulacji wydmuchu oraz płynna regulacja prędkością napędu głównego pozwalają na efektywne sterowanie wydajnością filtra oraz zawartością wilgoci w węglu - wyjaśnia Grzegorz Marzec.

Do tej pory, ze względu na rosnącą liczbę drobnych ziaren w obiegu wodno–mułowym i postępującą degradację parku maszyn, obieg często był przeciążony. Stąd decyzja o jego modernizacji. Realizacja tej inwestycji to dopiero pierwszy etap szeroko zakrojonego planu pod nazwą „Modernizacja obiegu wodno-mułowego w ZPMW KWK Pniówek”.

- Zastosowaliśmy nowe filtry FTC-200, które zastąpiły dotychczas stosowane FTPO-180, wraz z nowoczesnymi pompami próżniowymi. To krok naprzód w stosowanej dotychczas technologii. Zrealizowana modernizacja pozwoli na znaczące zwiększenie wydajności węzła odwadniania flotokoncentratu przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakościwęgla koksowego, na czym najbardziej nam zależy – wyjaśnia Michał Czerwiński, główny inżynier ds. przeróbki mechanicznej w kopalni Pniówek.

W ciągu godziny z nowego filtra można uzyskać do 100 ton flotokoncentratu, odwodnionego do poziomu 20 proc. Dotychczas użytkowane filtry uzyskiwały wydajności do 50 ton na godzinę i poziom wilgoci 22 proc. Nowe urządzenia charakteryzują się także lepszymi możliwościami bieżącej konserwacji i czyszczenia oraz dostępnością podzespołów, co ma duże znaczenie dla utrzymania nieprzerwanego ruchu zakładu.

W sumie w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zamontowanych jest 8 filtrów tarczowych, w tym dwa nowego typu – FTC-200. W dalszych etapach programu modernizacji przewiduje się wymianę pozostałych starych filtrów na wypracowane nowe rozwiązanie.

Źródło: jsw.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama