W okresie letnim placówka wydłuża godziny pracy. Wszyscy zainteresowani zasobami i propozycjami jastrzębskiej galerii mogą ją odwiedzać od poniedziałku do piątku od godz. 08:00 do 18:00, oraz w niedziele od 12:00 do 20:00.Taki czas działania obowiązywać będzie aż do 31 września.
A co ciekawego czeka na nas na ul. 1 Maja 61, bo tam właśnie znajduje się Galeria Historii Miasta? Atrakcji z pewnością nie zabraknie.
Wystawa czasowa:
„Zapisane w drewnie. Twórczość Krzysztofa Gregorczyka”
„Zapisane w drewnie. Twórczość Krzysztofa Gregorczyka” to tytuł wystawy, którą od 4 lipca można oglądać w Galerii Historii Miasta. Artysta zaprezentował swoje prace, które powstały z desek pozyskanych ze 100 letniej stodoły z Jastrzębia Górnego. Wystawa trwa do 19 września 2025 r.
Rodzinne warsztaty z tworzenia drewnianych domków: 25 lipca, godz. 16.00, wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy.
Wystawy stałe:
„Jastrzębie-Zdrój – Perła uzdrowisk śląskich”
Pierwsza, długo wyczekiwana stała wystawa o historii jastrzębskiego uzdrowiska przenosi zwiedzających w klimat kurortu okresu międzywojennego. Na ekspozycji zaprezentowano eleganckie wnętrze pensjonatu, unikatowe dokumenty, zdjęcia i pamiątki, w tym marmurową wannę z 1862 roku. W przestrzeni multimedialnej zwiedzający mogą poszerzyć swoją wiedzę o ciekawe informacje dotyczące Perły Uzdrowisk Śląskich.
„Tradycja, kultura, tożsamość – wystawa stała o etnografii Jastrzębia”
Na ekspozycji zaprezentowano wybrane eksponaty z zakresu codzienności oraz świętowania rodzinnego i dorocznego. Na wystawie odtworzono fragment śląskiej kuchni z wyposażeniem i charakterystycznym białym byfyjem, czyli kredensem, stołem z krzesłami i łóżkiem. Dla zwiedzających dostępne są opisy realiów życia na jastrzębskiej wsi oraz monitor dotykowy, gdzie m.in. można posłuchać jak brzmi poranek na wsi, czy posłuchać utworów zespołu Jastrzymbioki
Wydarzenia:
15 lipca, godz. 17:00 – 18. Przystanek Muzeum – „Morskie opowieści” - Spotkanie z kpt. Jerzym Radomskim oraz Krzysztofem Radomskim
25 lipca, godz. 16:00 – rodzinne warsztaty tworzenia drewnianych domków, wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji
19 sierpnia, godz. 17:00 – 19. Przystanek Muzeum – „Ku Koronie Ziemi” – Spotkanie z Marianem Hudkiem - alpinistą, himalaistą, podróżnikiem
Spacer z przewodnikiem po dawnym kurorcie
Spacery po Parku Zdrojowym z przewodnikiem będą odbywać się w wakacyjne niedziele. Zbiórka o godz. 17:00 w Galerii Historii Miasta (budynek dawnej Spółki Brackiej, ul. 1 Maja 61). Czas trwania spaceru to około 1 godzina. Wstęp bezpłatny, bez wcześniejszej rejestracji. Harmonogram spacerów:
- 20 lipca
- 3 sierpnia
- 17 sierpnia
Wstęp na wszystkie wydarzenia oraz na wystawy jest bezpłatny. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 501 476 574.
Napisz komentarz
Komentarze