Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 1 października 2023 11:36
PRZECZYTAJ!
Reklama

Święto szachów i nie tylko

Jastrzębski radny Andrzej Matusiak, po raz czwarty zorganizuje w Ustroniu największą imprezę szachową w Polsce. Trzy lata temu ściągnął Anatolija Karpowa. W 2021 r. roku pojawił się Gari Kasparow. Na ubiegłoroczne święto szachów przyjechał „Tygrys z Madrasu”, czyli indyjski mistrz Viswanathan Anand. W tym roku gwiazdą festiwalu będą młode, a już legendarne siostry Muzyczuk z Ukrainy. Tradycyjnie, szachowemu świętu towarzyszyć będzie cały szereg atrakcji kulturalnych, sportowych i turystycznych.
Święto szachów i nie tylko

Andrzej Matusiak w rodzinnym mieście postrzegany jest głównie poprzez swoją samorządowo-polityczną działalność. Poza Jastrzębiem-Zdrojem funkcjonuje głównie jako prezes Śląskiego Związku Szachowego. Wychodzi mu to całkiem nieźle. Matusiaka nie mogą się nachwalić, m.in. w Katowicach, gdzie w Spodku organizuje wysoko oceniane Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Wisienką na tym torcie jest jednak festiwal w Ustroniu. To dziesięć dni, trwających od rana do nocy atrakcji. Wszystko kręci się wokół szachów, ale w bardzo szerokim kontekście. Turyści, mieszkańcy i miłośnicy szachów nie mają czasu na nudę. Są koncerty, konkursy, kiermasze, projekcje filmów, zawody sportowe, wycieczki krajoznawcze. Miłośnicy królewskiej gry mogą śledzić lub osobiście brać udział w kilkudziesięciu turniejach. Swoje zawody mają kobiety, mężczyźni, młodzi, seniorzy, energetycy, kolejarze, miłośnicy szachów błyskawicznych albo nocnych rozgrywek, a to wszystko pod czujnym okiem szachisty z najwyższej, światowej półki.

Gościem pierwszej edycji festiwalu był Anatolij Karpow, legendarny rosyjski arcymistrz, który jest jednym z najwybitniejszych szachistów w historii.

Zaczął grać w wieku czterech lat, a jako 18-latek sięgał już po tytuły mistrza świata juniorów. Jego pojedynki z Wiktorem Korcznojem, a zwłaszcza z Garrim Kasparowem elektryzowały wszystkich kibiców tej dyscypliny. 

Z tym ostatnim stoczył pięć rozgrywek o miano najlepszego szachisty globu. Wespół rozegrali również najdłuższy mecz w historii szachów. Podczas pobytu w Ustroniu arcymistrz rozegrał symultanę szachową w budynku miejskiego ratusza. Najdłuższą, najbardziej zaciętą partię rozegrał Adam Mokrysz, Prezes Zarządu firmy Mokate. 

Rok później przyjechał do Ustronia odwieczny rywal Karpowa, równie znakomity i utytułowany Gari Kasparow.

Został najmłodszym mistrzem świata w szachach, kiedy w 1985 roku w wieku 22 lat pokonał ówczesnego dominatora Anatolija Karpowa. W 2008 roku kandydował na prezydenta Rosji. Kasparow jest przewodniczącym Fundacji Praw Człowieka. W 2017 roku założył Renew Democracy Initiative (RDI), amerykańską organizację polityczną promującą liberalną demokrację w USA i za granicą. Szachowy mistrz na stałe mieszka w Nowym Jorku. W Ustroniu, Kasparow wziął udział w symultanie w hotelu Belweder. Grał jednocześnie z dwudziestoma młodymi i zdolnymi polskimi szachistami. Jedna partia zakończyła się remisem, pozostałe wygrał Kasparow.

W trzeciej edycji festiwalu wziął udział sam „Tygrys z Madrasu”.

Viswanathan Anand jest indyjskim szachistą, mistrzem świata w latach 2007-2013. Zadomowił się w szachowej czołówce światowej po wygraniu kilku prestiżowych turniejów w latach 90. Jednym z jego największych osiągnięć z początków kariery było zwycięstwo w 1992 roku w turnieju w Reggio Emilia, gdzie w pokonanym polu pozostawił dwóch wówczas najsilniejszych szachistów globu - Garriego Kasparowa i Anatolija Karpowa.

Matusiak nie zwalnia tempa i w tym roku do Ustronia zaprosił siostry Muzyczuk z Ukrainy.

To są młode dziewczyny, a już stały się szachowymi legendami. Maria Muzyczuk żeńską arcymistrzynią została w 2007 r. w wieku 15 lat! W rok później w jej rękach był już tytuł męskiego mistrza międzynarodowego, a w 2015 r. została męskim arcymistrzem. W sezonie 2015/2016 zdobyła tytuł Mistrzyni Świata. Ma na swoim koncie niezliczoną liczbę medali i tytułów. Na świecie jest niewiele godnych jej rywalek, ale w tym gronie znajduje się jej siostra Anna. O dwa lata starsza od Marii zasady gry w szachy poznała w wieku 3 lat, a pierwszy turniej wygrała mając pięć lat. Wśród wielu tytułów i medali na szczególną uwagę zasługuje mistrzostwo świata w szachach błyskawicznych zdobyte w 2014 r. 

Festiwal odbędzie się w dniach 11-20 sierpnia. Warto zarezerwować sobie ten czas na wypady do Ustronia, bo będzie się sporo działo, nie tylko przy szachownicach.


Andrzej Matusiak, jastrzębski radny, prezes Śląskiego Związku Szachowego i organizator festiwalu „Szachy łączą pokolenia”
Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Jastrzębia-Zdroju do odwiedzenia Ustronia w czasie trwania festiwalu. Przygotowaliśmy wiele atrakcji nie tylko dla miłośników szachów. Mogę zagwarantować, że nikt w tych dniach nie będzie się nudził. Prognoza pogoda też zapowiada się optymistycznie i jeśli nie macie Państwo zaplanowanego w tych dniach urlopu polecam szachowe wakacje w Ustroniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama