Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 08:13
PRZECZYTAJ!
Reklama

Po ile choinki w tym roku? Tanio to już było

Boże Narodzenie już niedługo. Czego nie może zabraknąć w święta? Wiadomo – choinki. Jedni dekorują sztuczne drzewko, inni co roku kupują żywą choinkę. Ile będą musieli wydać w tym roku?
Po ile choinki w tym roku? Tanio to już było

Autor: Canva

Za świerk, sosnę albo jodłę kupioną w nadleśnictwie z reguły zapłacimy mniej niż za tę sprzedawaną na stoiskach miejskich. Wynika to z pominięcia pośredników. 

W zależności od wielkości 

W nadleśnictwach dostępne są już cenniki choinek na tegoroczne Boże Narodzenie. Przykładowo Nadleśnictwo Katowice oferuje sosnę pospolitą, sosnę czarną i świerk pospolity za 36 zł (do 0,9 m wysokości drzewka). Te o wysokości 3,6–5 m kosztują 425 zł. W Nadleśnictwie Szubin za najmniejsze choinki świerkowe zapłacimy 19 zł.

Z kolei w Nadleśnictwie Babki ceny wahają się od 20 do 1000 zł. Najtańsze są świerki pospolite – za drzewko o wysokości do 70 cm zapłacimy 20 zł. Sosna zwyczajna do 2 m kosztuje 60 zł, a jej większe odmiany są co najmniej ponad 2 razy droższe. Za jodły jednobarwne powyżej 5,1 m trzeba zapłacić nawet 1000 zł.

Jeśli chodzi o sztuczne choinki, ich ceny również zależą od wysokości i użytego materiału. Im bardziej choinka przypomina naturalne drzewko, tym wyższa jest jej cena. Za sztuczną choinkę trzeba zapłacić zwykle od 100 do 400 zł.

Kradzież się nie opłaca 

W celu ochrony lasów przed kradzieżą z nich choinek strażnicy leśni razem z policją prowadzą specjalne akcje. Przed okresem świątecznym przeprowadzane są wzmożone kontrole w lasach i na stoiskach sprzedaży, aby upewnić się, że wszystkie choinki zostały pozyskane legalnie.

Kradzież choinki absolutnie się nie opłaca. Za taki proceder grozi mandat do 500 zł, a jeżeli nielegalna wycinka odbywa się na większą skalę kara może wynieść do 5 tys. zł lub skończyć się pobytem za kratkami. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama