Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 22:50
PRZECZYTAJ!
Reklama

Nowy wariant Covid-19 zwala Polaków z nóg. Szczepionka dopiero w prezencie mikołajkowym

Kraken. Najnowsza odmiana wirusa COVID-19 liczy swoje ofiary. Powstrzymać go może szczepionka. I niebawem będzie się nią można zaszczepić. Znamy datę.
Nowy wariant Covid-19 zwala Polaków z nóg. Szczepionka dopiero w prezencie mikołajkowym

Autor: iStock

Tylko jednego dnia – w czwartek 16 listopada – odnotowana aż 1298 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z czego 371 to ponowne zakażenia, a 927 – nowe. Zmarły 4 osoby. 

Niepełne dane, bo nie robimy testów

Specjaliści ostrzegają, ze te dane mogą być mylące, bo skala jest dużo większa od oficjalnych statystyk. 

– Odsetek dodatnich testów w niektórych województwach wynosi nawet 75 procent. Pokazuje to, że rzeczywista liczba zakażeń jest znacznie większa – oceniła w rozmowie z TVN24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, mikrobiolożka.

Powód tej rozbieżności jest prosty: nie testujemy się, bo testy nie są już obowiązkowe. Tymczasem Kraken przenosi się znacznie szybciej i łatwiej niż jego poprzednie mutacje.

 Skutecznym sposobem na uodpornienie się na nowy, groźny wariant Covid-19 pod nazwą XBB (Kraken) jest szczepionka firmy Novavax. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, jest ona oceniana jako skuteczna i bezpieczna. Tyle że w Polsce wciąż jest niedostępna, choć – jak zapewniał resort – miała być w użyciu już od listopada.

Skąd takie opóźnienie w dostępie do leku? 

Katarzyna Sójka, szefowa resortu zdrowia, przyznała, że rzeczywiście doszło do opóźnienia, ale nie było to spowodowane działaniem ministerstwa.

– Zamówiliśmy odpowiednią ilość szczepionki. Przedłużyła się jednak akceptacja europejskiego urzędu, który może dopuścić do rejestracji, natomiast w tej chwili ta rejestracja została już sfinalizowana i do końca listopada będziemy mieli te szczepionki już u siebie w Polsce – wyjaśniła Katarzyna Sójka, w rozmowie z Radiem Z.

I dodała: – Najnowszym wariantem wirusa będziemy mogli się szczepić od 6 grudnia.

Zaszczepimy się na mikołajki

A zatem w prezencie mikołajkowym – bo 6 grudnia – Polacy dostaną szczepionkę przeciwko Krakenowi. Dodajmy jeszcze, że będzie ona dostępne dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek.

Będzie się nią można zaszczepić w punktach szczepień w przychodniach i aptekach.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama