Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 23:50
PRZECZYTAJ!
Reklama

Na narty koleją!

Śnieg już spadł i w wielu górskich miejscowościach w Beskidach ruszyły wyciągi. Amatorzy białego szaleństwa, którzy niezbyt dobrze czują się na kółkiem na ośnieżonych, górskich serpentynach mogą wybrać koleje. Warto skorzystać z oferty Kolei Śląskich, ponieważ dotrzecie nimi do wielu popularnych ośrodków narciarskich.
Na narty koleją!

Zakopane!

Pociągi Kolei Śląskich jeżdżą również do Zakopanego, którego nie musimy polecać jako ośrodka sportów zimowych. Legendarna skocznia narciarska, stoki Gubałówki i Kasprowego Wierchu, wiele tras narciarstwa biegowego, zjazdowego, skitouringu oraz wiele innych górskich, zimowych miejsc.

Dzięki pociągom KŚ możecie dotrzeć z Katowic bezpośrednio do Zakopanego, na dodatek nie płacąc za parę nart, którą wieziecie ze sobą! Co więcej, pociągiem do Zakopanego dotrzecie również w okolice Suchej Beskidzkiej, a także Rabki i Nowego Targu, gdzie znajdują się duże ośrodki narciarskie lub są one położone w niewielkiej odległości od innych pasm górskich (takich jak Gorce)!

Zwardoń

Znane już w czasach międzywojennych letnisko i ośrodek sportów zimowych, do którego podróżowano nie tylko z obszaru województwa śląskiego, ale przede wszystkim z głębi Polski! Do samego Zwardonia docierała również słynna Luxtorpeda!

Kursowały pociągi zapełnione nartami turystów, podróżujących do Zakopanego i do Zwardonia. Niewielka odległość do granicy słowackiej sprawia, że możemy wybrać się na krótki wypad do położonej za nią Czadcy. To zarówno możliwość zaznania innej kultury, jak i dodatkowy ośrodek narciarski oraz brama w Małą Fatrę, którą wyraźnie widać ze szczytów Rycerzowej!

Wisła

Kolejami Śląskimi dotrzecie otwartą ponownie, w ubiegłym roku, trasą kolejową S6 (Katowice – Skoczów – Wisła Głębce). Historia tego połączenia sięga lat 30., a podróż nią pozwoli uniknąć zbędnego parkowania oraz korków w Ustroniu oraz zachwyci widokami z żelbetowych wiaduktów rozpostartych nad Doliną Dziechcinki!

Dodatkowo, jeżeli jesteście fanami narciarstwa biegowego, rekomendujemy dalszą podróż w kierunku położonych na południe od Wisły Istebnej i Kubalonki, w których znajdziecie ośrodki narciarskie, szkółki oraz trasy do narciarstwa biegowego! 

Ciekawostką niech będzie fakt, że już w okresie międzywojennym planowano przedłużenie linii kolejowej do Zwardonia, właśnie przez wspomnianą powyżej Istebną!

Zajrzyjcie do schematu linii, wybierzcie pociąg Kolei Śląskich i kursujcie w Beskidy. Do wyboru połączenia:

  • S5 (Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń)
  • S51 (Katowice - Żywiec - Zakopane)
  • S6 (Katowice - Skoczów - Wisła Głębce)
  • S76 (Gliwice - Rybnik - Żory - Wisła Głębce)
  • S75 (Rybnik - Żory - Bielsko-Biała - Żywiec)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama