Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 20:23
PRZECZYTAJ!
Reklama

Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

W Krakowie odbyła się XXXIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zgromadziła licznych przedstawicieli branży górniczej, naukowców i ekspertów, a wśród nich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Podsumowanie konferencji, po raz piętnasty zorganizowano w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Wyzwania transformacji energetycznej w przemyśle

Szkoła Eksploatacji Podziemnej, to jedna z największych konferencji górniczych w Polsce.

– W tym roku mieliśmy rekordową liczbę uczestników, co jest wydarzeniem niezwykłym. Prelegentami były osoby, które chcą pokazać w jakim miejscu obecnie jesteśmy i co znaczymy w polskiej gospodarce. Cieszy nas ta wysoka frekwencja, której zawdzięczamy rozwój górnictwa – powiedział Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego SEP 2024, witając uczestników SEP w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. – Przed nami wiele wyzwań. Przechodzimy na inne źródła energii, podczas referatów słyszeliśmy jakie zadania stoją przed OZE, słyszeliśmy też o energetyce jądrowej i wymusza to kolejne nasze działania oraz ciągłe podnoszenie zakresu Szkoły Eksploatacji Podziemnej, która przez wiele lat była dużym wydarzeniem dla górnictwa, a teraz stanowi duże wydarzenie dla całego górnictwa surowcami mineralnymi – dodał Jerzy Kicki.

Podczas tegorocznych obrad wygłoszono w sumie 221 referatów w 22 sesjach naukowych, między innymi na temat: zagrożeń tąpaniami, nowych technik i technologii w podziemnej eksploatacji złóż, sztucznej inteligencji, rozpoznania złoża, aerologii górniczej, bezpieczeństwa pracy, dekarbonizacji oraz magazynowania energii.

Swoje referaty zaprezentowała liczna grupa pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Grupy Kapitałowej JSW. Jedną z ważniejszych prezentacji dotyczącą ograniczenia emisji metanu wygłosił Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW. Przekonywał, że energia z metanu jest głównym celem Strategii Środowiskowej JSW.

– Kładziemy duży nacisk na to, aby efektywność odmetanowania w kopalniach była jak najwyższa. Modernizujemy i rozbudowujemy stacje odmetanowania. W ramach rozbudowy dołowej sieci rurociągów odmetanowania - zabudowujemy inteligentne punkty pomiarowo-wentylacyjne, a także uszczelniamy tamy izolacyjne – wyjaśniał Artur Badylak i dodał: – Wszystkie nasze działania mają na celu redukcję śladu węglowego o 30 proc. do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej w roku 2050.

Podczas Szkoły Eksploatacji Podziemnej jak zwykle przedstawione zostały raporty branżowe między innymi o stanie górnictwa węgla kamiennego. Na zakończenie wręczono nagrody w konkursach: XVIII Turniej Wiedzy Górniczej, Bezpieczna Kopalnia gdzie zwyciężył Ruch Marcel kopalni ROW (PGG) oraz CyberPoligon SEP2024, w którym triumfował JSW IT SYSTEMS.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama