Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 10:06
PRZECZYTAJ!
Reklama

Na straży czystego powietrza

Ponad tysiąc skontrolowanych pieców przez jastrzębską Straż Miejską
Na straży czystego powietrza

W ciągu dwunastu miesięcy minionego roku, strażnicy miejscy przeprowadzili 1097 rutynowych kontroli instalacji grzewczych. Ponadto dokonywali też kontroli w związku ze spalaniem pozostałości roślinnych. Jak wynika z efektów kontroli, mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju przestrzegają uchwały antysmogowej. Stosują się również do zakazu spalania odpadów.

Na wszystkie przeprowadzone kontrole stwierdzono 91 popełnionych wykroczeń. W 72 przypadkach osoby, które się ich dopuściły zostały pouczone. 19 razy wizyta Straży Miejskiej zakończyła się mandatem. Żadna sprawa nie trafiła do sądu.

Nie tylko w okresie grzewczym, ale przez cały rok trwają w naszym mieście kontrole urządzeń grzewczych. Przeprowadza je jastrzębska Straż Miejska. Zadaniem strażników jest sprawdzenie, czy nie dochodzi do łamania uchwały antysmogowej oraz zakazu spalania odpadów.

Przypomnijmy, że Straż Miejska w zakresie kontroli urządzeń grzewczych i tego, co jest w nich spalane może: przeprowadzić je w domach prywatnych w godzinach 6:00-22:00 w każdy dzień tygodnia, a całą dobę w firmach. Kontrolujący może, m.in. wykonać dokumentację fotograficzną, dokonać pomiaru wilgotności drewna, czy pobrać próbkę popiołu.

Osoba, u której przeprowadzana jest kontrola ma zaś prawo do: żądania okazania identyfikatora/upoważnienia do kontroli od osób przeprowadzających oględziny, uczestnictwa na każdym etapie kontroli oraz wniesienia ewentualnych uwag w ciągu 14 dni do organu przeprowadzającego kontrolę.

Jednocześnie, zgodnie z prawem udaremnianie i utrudnianie kontroli stanowi przestępstwo zagrożone więzieniem do lat 3.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama