Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 02:08
PRZECZYTAJ!
Reklama

Rada Miasta o mieszkalnictwie: rosnące potrzeby i konkretne działania

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój jednym z najważniejszych tematów była sytuacja mieszkaniowa w mieście.
Rada Miasta o mieszkalnictwie: rosnące potrzeby i konkretne działania

Rosnące zapotrzebowanie na lokale komunalne i socjalne, zaległości czynszowe, a także ambitne plany inwestycyjne stały się przedmiotem szczegółowej analizy radnych i przedstawicieli władz miasta. Zaprezentowano zarówno bieżące działania podejmowane przez samorząd, jak i długofalowe strategie, które mają poprawić dostępność mieszkań dla najbardziej potrzebujących.

Miasto zarządza obecnie ponad tysiącem sześciuset lokalami mieszkalnymi, z czego zdecydowaną większość stanowią mieszkania komunalne. Stawki czynszu są dostosowane do możliwości najemców – w przypadku lokali komunalnych wynoszą 5,05 zł za m², natomiast dla lokali socjalnych 2,52 zł za m².

Wniosek o mieszkanie komunalne z zasobów gminy może złożyć każdy zainteresowany mieszkaniec. Wniosek o przyznaniu lokalu opiniują pracownicy Wydziału Polityki Społecznej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, którzy przedłożone dokumenty starannie oceniają w oparciu o kryteria określone w uchwale Rady Miasta. Dzięki temu cały proces jest przejrzysty i oparty na jasnych zasadach, co pozwala na sprawiedliwą dystrybucję mieszkań osobom, które rzeczywiście ich potrzebują.

Zainteresowanie zasobami miejskimi systematycznie rośnie. W 2023 roku wpłynęło 327 wniosków o przydział mieszkania, a rok później już 371. Tylko w pierwszej połowie 2025 roku liczba nowych wniosków osiągnęła poziom całoroczny sprzed dwóch lat, co świadczy o rosnącej skali potrzeb.

W odpowiedzi na te wyzwania miasto planuje kolejne inwestycje. W najbliższym czasie rozpocznie się gruntowny remont czterech budynków przy ulicy Armii Krajowej, w wyniku którego powstanie 16 nowych mieszkań komunalnych. Władze miasta planują pozyskać środki z Banku Gospodarstwa Krajowego, co przyspieszy realizację przedsięwzięcia.

Równolegle rozwija się działalność Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Daszek”, które zarządza obecnie blisko 240 lokalami mieszkalnymi oraz lokalami użytkowymi i garażami. Spółka przygotowuje inwestycję przy ulicy Północnej – po formalnym wniesieniu działki i zakończeniu procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego planowana jest budowa około 50 mieszkań. Projekt wejdzie w kolejną fazę po ogłoszeniu przetargu na dokumentację.

Kolejnym ważnym krokiem jest zaangażowanie miasta w Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową „Śląsk Południe”. Spółka ta realizuje program budownictwa społecznego, którego celem jest budowa mieszkań o umiarkowanym czynszu. Jastrzębie-Zdrój zabiega obecnie o wniesienie do SIM aportem trzech działek pod wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe, o łącznej powierzchni 2,2 ha, zlokalizowanych w Ruptawie przy ul. Żwirki i Wigury. Nieruchomości te, będące własnością Skarbu Państwa, znajdują się w gestii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Po ich przekazaniu do Krajowego Zasobu Nieruchomości mają one trafić do SIM. Pozyskanie prawa własności umożliwi SIM przejście do kolejnego etapu inwestycji – przygotowania dokumentacji projektowej, uzyskania pozwolenia na budowę oraz ubiegania się o preferencyjny kredyt i bezzwrotne wsparcie z Funduszu Dopłat.

Nie bez znaczenia jest również kwestia lokali socjalnych. Obecnie miasto nie dysponuje ich  liczbą wystarczającą do realizacji wszystkich wyroków eksmisyjnych wydanych przez sądy. Dlatego od 2007 roku zawierane są porozumienia, w ramach których gmina wynajmuje od spółdzielni mieszkania, w których lokowani są eksmitowani najemcy. W ten sposób zabezpieczono już 140 lokali.

Na sesji poruszono również problem zaległości czynszowych, które na koniec 2024 roku wyniosły ponad 13 milionów złotych. W celu ich ograniczenia miasto uruchomiło program Świadczeń Wzajemnych, który umożliwia odpracowanie zadłużenia. Niestety, w ubiegłym roku żadne z zawartych porozumień nie zostało w pełni zrealizowane i wszystkie musiały zostać rozwiązane. Mimo to samorząd zamierza kontynuować poszukiwania skutecznych form wsparcia.

Źródło: UM Jastrzębie-Zdrój


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama