Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 20:55
PRZECZYTAJ!

Odtruwanie alkoholowe i wszywka esperal

Odtruwanie alkoholowe i wszywka esperal to jedne z najczęstszych metod leczenia alkoholizmu. Aktualnie w Polsce uzależnionych od alkoholu jest coraz więcej osób, przy czym nie każdy decyduje się na walkę z problemem. Jeśli samemu jest nam trudno zaprzestać sięgania po alkohol, nie bójmy się poprosić o pomoc! Leczenie alkoholizmu w Warszawie odbywa się pod czujnym okiem specjalistów, którzy zachowują dyskrecję i dbają o komfort pacjenta. Kiedy wskazane jest odtrucie alkoholowe? Czym jest esperal i jakie wykazuje działanie?
  • 20.02.2024 11:06
Odtruwanie alkoholowe i wszywka esperal

Odtruwanie alkoholowe - wskazania

Warto zauważyć, że odtruwanie alkoholowe jest wskazane w wielu przypadkach. Kiedy staje się ważnym elementem leczenia alkoholizmu? Odtrucie stosowane jest przede wszystkim w następujących sytuacjach:

  • Ostre zatrucie alkoholowe - poważne zatrucie może zagrażać nie tylko naszemu zdrowiu, lecz także życiu. 
  • Brak kontrolowania spożycia alkoholu - trudności z kontrolą ilości spożywanego alkoholu to kolejne wskazanie do przeprowadzenia odtrucia. 
  • Objawy odstawienia - co ciekawe, odtruwanie może złagodzić nieprzyjemne objawy odstawienia trunku. 
  • Zaburzenia psychiczne i fizyczne - nadmierne spożywanie alkoholu często prowadzi do zaburzeń psychicznych i fizycznych (depresja, psychoza alkoholowa, uszkodzenia wątroby itp.).
  • Zalecenia specjalisty - jeżeli lekarz stwierdzi, że trzeba przeprowadzić odtruwanie, pacjent powinien posłuchać tych zaleceń. 
  • Bezpieczeństwo pacjenta - chodzi tutaj przykładowo o przedawkowanie alkoholu, które zagraża życiu danej osoby.

Profesjonalne leczenie alkoholizmu w Warszawie jest zawsze dobierane w indywidualny sposób, gdyż każdy przypadek jest inny. Lekarze mają na uwadze zarówno dobro pacjenta, jak i jego stan zdrowia, motywację do walki z chorobą, czas trwania problemu itp. 

Wszywka alkoholowa - esperal

Wszywka alkoholowa esperal staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które pozwala wielu osobom zaprzestać sięgania po alkohol. Czym jest ten środek? Jest to disulfiram, czyli lek stosowany w terapii alkoholizmu. Substancja ta ma za zadanie wywoływać przykre objawy fizyczne i psychiczne wtedy, gdy dana osoba sięgnie po alkohol. Działanie wszywki bazuje na blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za metabolizowanie alkoholu w organizmie. To oznacza, że nawet po zażyciu niewielkiej ilości trunku, odczuwać będziemy nudności, skurcze, bóle mięśni, bóle głowy i inne dolegliwości. 

Warto podkreślić, że esperal jest głównie wykorzystywany jako uzupełnienie psychoterapii w procesie leczenia alkoholizmu. W wielu sytuacjach zmniejsza motywację do picia i daje duże szansę na życie w trzeźwości. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest on samodzielnym sposobem na pozbycie się kłopotu! Musimy mieć na uwadze także wsparcie terapeutyczne i własną motywację do zmiany stylu życia i codziennych nawyków. Wspomniany środek nie jest bezpieczny dla każdego, zwłaszcza gdy borykamy się z chorobami wątroby, nerek, czy też układu krążenia. Może wpływać na wystąpienie skutków ubocznych, dlatego zastosowanie wszywki alkoholowej zawsze powinniśmy konsultować ze specjalistami. 

Materiał zewnętrzny